De Luchtdoelartillerie ren van IJmuiden lieten de vliegtuigen een aantal aan valschermen bevestigde mij nen vallen, waarbij één mijn de noordelijke pier trof en tot ontploffing kwam. In de loop van de dag vielen tot tweemaal toe vliegtuigen met hun boordwapens en met bommen de batterij aan. Dank zij de aanwezige dekkingen leed de batterij geen verliezen. Zij had echter veel last van stuifzand, waardoor er soms vuurmon den uitvielen. De 22e Bt.Lu.A. bij Ruigenhoek verschoot op 10 mei in totaal 55 brisantgranaten, zonder echter resultaten te boeken. De gevechtswerkzaamheid bij de 5e, de 103e, de 104e en de 106e Bt.Lu.A. was op 10 mei betrekkelijk gering. De uitwerking van het vuur van de 7 tl. batterijen was nagenoeg nihil, omdat de bij deze batterijen ingedeelde vuurleidingstoestellen niet berekend waren op de grote snelheden van de vijandelijke vliegtuigen1. De gevechtsactie van de pelotons van de 10e Comp.Lu.Mitr. was eveneens gering, omdat de vijandelijke vliegtuigen te hoog vlogen en de objecten, die door de pelo tons werden beschermd, niet werden aangevallen. De vuuractiviteit lag in hoofdzaak tussen 4.00 en 5.00. De vier pelotons van het V.L.K.Lad. namen pas om 4.45 actief aan de strijd deel, toen vijandelijke vliegtui gen binnen hun vuurbereik kwamen. Hoewel vermoedelijk meerdere vliegtuigen treffers ontvingen was de uitwerking van het vuur toch niet zodanig, dat zij tot dalen werden gedwongen. Om 18.30 meldde de Afd. Leeuwarden van het V.L.K.Lad. (3 kanonnen van 2 tl. no.i) zich bij de Commandant van de Afd.Zaanstreek. Na daartoe van de C.-V.L. K.Lad. orders te hebben ontvangen, vertrok de afdeling om 22.30 naar Den Oever2. Kort na het intreden van de oorlogstoestand ontvingen de commandanten van de zoeklichtafdelingen van generaal Carstens opdracht de sectieverzamelplaatsen te ontruimen en de opstellingen ook bij dag te laten bezetten. Gedurende de gevechts- dagen is het personeel voortdurend bij de installaties geblevenbij duisternis in verband met hun eigenlijke taak, bij dag om de installaties te beschermen tegen een mogelijke actie van valschermtroepen of van kwaadwilligen. De Kringarts ontving van de Kr.C. om 4.00 het bevel om de geneeskundige dienst onmiddellijk in werking te stellen overeenkomstig de uitgewerkte plannen. Dien tengevolge werden te Amsterdam en te Zaandam hulpverbandplaatsen ingericht en bij de batterijen hulpposten, die werden bezet door geneeskundig personeel en door opgeleide helpers. Ongeveer 1 uur later waren de hulpverbandplaatsen ge- 1 Deze verouderde batterijen waren alleen nog in de bewapening gehandhaafd onder het motto 'beter iets dan niets'. 2 De gevechtshandelingen van de Afd. Leeuwarden van het V L.K. Lad. zijn beschreven in Hoofd stuk VI, sub V. 568

NIMH | 1970 | | pagina 26