Uitvoering Duitse aanval breiding van vliegvelden en de daarbij behorende gebouwen, maar hij was ook - in de ruimste zin des woords - belast met de verzorging van de Luftflotte-onderdelen, met de actieve en passieve luchtverdediging, met de verbindingen, met de me dische verzorging en met bepaalde opleidingen in zijn district. In de staf van de Luftflotte werden zijn administratieve activiteiten gecoördineerd met de operationele behoeften van de onderdelen. Deze statische organisatie stelde de Luftwaffe in staat om operationele vliegtuig- verbanden binnen een tijdsbestek van enkele uren van het ene deel van het Rijk over te plaatsen naar een ander deel. Figuurlijk gesproken vonden deze onder delen dan 'hun bedden reeds gespreid' op de nieuwe standplaats. Deze administratieve organisatie werd tijdens de oorlog ook doorgevoerd in de bezette landen. Zo had men in Nederland b.v. de Luftgau Holland. Uit het vorenstaande blijkt, dat het bevel over een Luftflotte niet slechts een opera tioneel, maar ook een territoriaal commando inhield. Was de Luftgau-organisatie in het leven geroepen t.b.v. alle administratieve aan gelegenheden, de parallel-organisatie voor operationele zaken was het Flieger- korps1. In het organisatie-schema stonden de Commandanten van Luftgau en Fliegerkorps dan ook op gelijk niveau (zie de afbeelding AA, in de tekst)beide onderdelen werden gecommandeerd door een opperofficier. Evenals de Luftflotte kende ook het Fliegerkorps geen vaste organisatie. Ook hier hingen sterkte en samenstelling af van de mate van belangrijkheid van de door een bepaald Korps uit te voeren opdracht. Beperkt men zich tot de vliegtuigverbanden, dan ziet men dat een Fliegerkorps als regel bestond uit een zeker aantal Kampfgeschwader (eskaders bombardeervliegtuigen), Jagdgeschwader (eskaders één-persoons-jacht- vliegtuigen)Zerstörergeschwader (eskaders twee-persoons-jachtvliegtuigen), Sturzkampfgeschwader (eskaders duikbombardeervliegtuigen) en één of meer Fern Aufklarungs Gruppen (groepen strategische verkenningsvliegtuigen). Het Fliegerkorps omvatte dus een onbepaald aantal onderdelen, die veelal waren uitgerust met verschillende vliegtuigtypen. Het samenbrengen onder éénhoofdig bevel van verschillende soorten vliegtuigver banden in bepaalde delen van het land toont duidelijk aan, dat de Luftwaffe was georganiseerd op een territoriale basis, zulks in tegenstelling met b.v. de R.A.F., die o.m. door haar Bomber-, Fighter- en Coastal Command een functionele or ganisatie had. Een Fliegerkorps was in wezen een Luftwaffe in het klein. Voor een soepele en gemakkelijke bevelvoering werd zij - zo mogelijk - opgesteld binnen het gebied van één Luftgau. 1 Aanvankelijk was de naam 'Fliegerdivision'. 796

NIMH | 1970 | | pagina 270