798 Uitvoering Duitse aanval Het Geschwader was de grootste mobiele en homogene formatie van de Luft waffe en bestond normaal uit een Stabsstaffel van 6 vliegtuigen en drie Gruppen. De Gruppe was het kleinste operationele en administratieve vliegtuigverband en bestond uit een Stabskette van 3 vliegtuigen en drie Staffeln. Elke Staffel telde drie Ketten van elk drie vliegtuigen en had 3 vliegtuigen in reserve. De organieke sterkte van de Staffel bedroeg dus 12 vliegtuigen, van de Gruppe 39 vliegtuigen en van het Geschwader 123 vliegtuigen. Voor wat betreft de samenwerking met de landstrijdkrachten, zij vermeld dat de operaties van een Fliegerkorps veelal werden afgestemd op de samenwerking met een Leger. De gevechtssterkte aan vliegtuigen van de Luftwaffe Hoewel geen officiële gegevens zijn gevonden, betreffende de aantallen opera tionele vliegtuigen, waarover de Luftwaffe op 10 mei 1940 beschikte, is het toch gewenst te komen tot een zo nauwkeurig mogelijke schatting van deze aantallen, al was het slechts om de overdreven cijfers, die hier te lande na 15 mei 1940 werden gehoord, thans-zij het dertig jaar later-tot de juiste proporties terug te brengen. Evenals veel andere 'sterke' verhalen, die in die dagen de ronde deden, misten de gegeven aantallen elke redelijke grond. Zij waren 'uit de duim gezogen' of moedwillig verzonnen en kwamen ongetwijfeld alleen de op volle toeren wer kende Duitse propaganda-machine ten goede. Het is beter daarbij niet al te veel aandacht te besteden aan de berekeningen, die na 1945 door verschillende schrijvers van boeken en van artikelen zijn ge maakt, maar de schatting te baseren op gegevens van officiële instanties en per sonen, omdat de door hen genoemde aantallen de juistheid naar alle waarschijn lijkheid het dichtst nabij komen. Uit een studie van generaal Von Rohden, voormalig Chef van de 8e Afdeling (Krijgsgeschiedenis) van de Generale Staf van de Luftwaffe, getiteid'Überblick über die deutsche Luftkriegsführung 1939-1944' is woordelijk (doch vertaald) het volgende overgenomen: 'De Duitse Luchtmacht beschikte in die tijd1 over een eerste lijnssterk- te van 5 142 vliegtuigen, waarvan er 3 824 gevechtsgereed waren. Van deze 3 824 vliegtuigen waren: 501 verkenningsvliegtuigen, 342 duikbommenwerpers, 248 twee-pers. jachtvliegtuigen, 1 Bedoeld wordt het begin van de veldtocht in het westen, dus 10 mei 1940.

NIMH | 1970 | | pagina 272