Uitvoering Duitse aanval Keulen en Düren, zuidelijk van Luik langs de Maas tot Namen en vervolgens langs de Sambre tot Charleroi. Legergroep B bestond uit het 18e Leger, onder bevel van Generaloberst (Art.) G. von Küchler (noord), het 6e Leger, onder bevel van Generaloberst W. von Reichenau (zuid) en voorts uit reserve-eenheden. De scheidingslijn tussen de beide legers liep over Kaevelaar (bij 6), Venray (bij 18), Helmond (bij 6), Eindhoven (bij 6), Baerle-Nassau (bij 18) en St. Leonard (bij 18). De opdracht van genoemde Legergroep luidde 'Legergroep B moet onder inzet van snelle krachten Holland in de kortst mogelijke tijd bezetten en de verbinding tussen het Nederlandse Leger en de Belgisch/Engelse strijdkrachten verhinderen. Met een snelle en krachtige aanval doorbreekt zij de Belgische grensverster- kingen en werpt de vijand over de lijn Antwerpen-Namen terug. De vesting Antwerpen moet in het noorden en oosten, de vesting Luik in het noord-oosten en ten noorden van de Maas worden afgesloten'. De hieruit voortvloeiende opdrachten aan de Commandanten van het i8e en het 6e Leger luidden 'Het i8e Leger moet zich, zo mogelijk in één ruk doorstotend, in het bezit van Holland ter weerszijden van de rivieren stellen. De noorde lijk van de grote rivieren in te zetten strijdkrachten moeten, met snelle troepen vooruit, zo spoedig mogelijk eerst de IJssellinie door breken, daarna naar het Oostfront van de Vesting Holland door stoten. Tegelijkertijd stellen de hoofdkrachten van het i8e Leger ten zuiden van de rivieren zich in het bezit van de bruggen bij Moerdijk en over de Oude Maas bij Dordrecht, om in samenwerking met bijzondere verbanden van het zuiden uit in de Vesting Holland door te dringen. De uit Antwerpen te verwachten vijandelijke strijdkrachten dienen op deze vesting te worden teruggeworpen. De Scheldemonding moet, onder beveiliging tegen het Noordfront van de Vesting Antwerpen, worden afgesloten. Na het bezetten van het gebied ten noorden van de lijn Nordhorn - Zwolle moet het oostelijk uiteinde van de Afsluitdijk in bezit genomen worden1. Het 6e Leger doorbreekt, met het zwaartepunt in het gebied Roer mond - Maastricht, de Hollandse en Belgische grensversterkingen en 1 Dit was de taak van de Ie Cavalerie Divisie, die aan het 18e Leger was toegevoegd. 803

NIMH | 1970 | | pagina 277