Uitvoering Duitse aanval Het Kampfgeschwader z.b.V. 2, onder bevel van kolonel G. Conrad, zou de 22e LL.-Inf.Div. vervoeren. Het bestond eveneens uit vier Kampfgruppen z.b.V., genummerd a I./K.G. z.b.V. 172.; b K.Gr. z.b.V. 9; c K.Gr. z.b.V. 11 en d K.Gr. z.b.V. 12. Elke Gruppe bestond uit vier Staffeln a 12 vliegtuigen van het type Junkers-Ju 52. De staf van de Gruppe had de beschikking over vijf transportvliegtuigen, zodat de Gruppen een sterkte hadden van 53 vliegtuigen. De staf van het Geschwader be- beschikte over drie transportvliegtuigen, zodat elk Geschwader 215 transport vliegtuigen telde. In totaal waren voor deze operatie dus 430 transportvlieg tuigen beschikbaar1. Het K.G. z.b.V. 1 had met de Fl.Div. 7 en het I.R. 16 veel geoefend, zodat van weerszijden het personeel op elkaar was ingespeeld. Dit was niet het geval met het K.G. z.b.V. 2, dat de 22e LL.-Inf.Div. moest vervoeren. Dit Geschwader was voor deze operatie tijdelijk gevormd uit personeel en materieel van de opleidings scholen en de Lufthansa. De organieke sterkte aan strijdend personeel van Fl.Div. 7 bedroeg ongeveer 4 000 man; voor de 22e LL.-Inf.Div. kan deze gevoeglijk gesteld worden op ruim 14 500 man. Aan de vooravond van 10 mei stonden er in totaal dus plm. 18 500 man gereed voor de grootste luchtlandingsoperatie, die ooit was uitgevoerd. Bij uit werking van het vervoersschema blijkt, dat hiervan ruim 17 300 man door de lucht zouden worden vervoerd. Aangezien een Junkers-Ju 52 niet meer dan 16 tot 18 volledig uitgeruste man schappen2 kon vervoeren, mits geen groot materieel werd meegevoerd, was het aantal beschikbaar gestelde toestellen bij lange na niet toereikend om het gehele Luchtlandingskorps met het daarbij behorende materieel (zoals b.v. artillerie) in één gezamenlijke vlucht over te vliegen naar het operatieterrein. Er moest daarom een pendeldienst worden ingesteld en het vervoer diende te geschieden in meer dere 'golven', verdeeld over twee dagen. Gelet op de aantallen te vervoeren onderdelen en militairen, nog ongerekend het 1 Hiervan waren er volgens een overzicht van de Quartiermeistergeneral der Luftwaffe slechts 401 vlieggereed. Het lijdt geen twijfel, dat het tekort van 29 vliegtuigen nog vóór de aanval is aangevuld. 2 Aangezien in elk transportvliegtuig materieel, waaronder munitie, werd meegevoerd, bedroeg het aantal volledig uitgeruste valschermjagers per vliegtuig slechts 14. Voor de infanterie en andere onderdelen was dit aantal 14, 15 of 16. Indien artillerie werd meegevoerd was het aantal 6 of nog minder. 809

NIMH | 1970 | | pagina 283