Uitvoering Duitse aanval parken (-velden) Ypenburg, Valkenburg en Ockenburg1. Voor het gebied van Rotterdam t/m de Moerdijk waren de drie bataljons van het F.S. J.R. Nr. i be schikbaar. De opdracht voor de C.-22e LL.-Inf.Div. was kort en scherp omschreven. Hij moest zich bij verrassing van de stad 's-Gravenhage meester maken en het Koninklijk Paleis, de regeringsgebouwen en het Ministerie van Defensie onmiddel lijk door bepaalde valschermonderdelen laten bezetten. Daardoor zouden H.M. de Koningin en Haar Huis, de regering en het opperbevel worden uitgeschakeld en het land politiek èn militair in één klap worden beroofd van zijn leiding. In het boekje van Alkmar von Hoven 'Achtung Fallschirmjager' treft men met betrekking tot H.M. de Koningin aan: 'Hitier overwoog ook, dat de toenmalige Koningin Wilhelmina in de beslissing van oorlog en vrede zeer nauw betrokken zou zijn en dat deze Haar zeer zwaar zou vallen. Hij achtte het niet uitgesloten, dat Zij de bezetting zou dulden, evenals de Deense Koning had gedaan. Derhalve ontvingen de bij de sprong naar 's-Gravenhage betrokken eenheden bevel, dat aan de Koningin alle eer moest worden bewezen'. Voorts kan men in dat boek lezen'Op 2 mei werd generaal Studenttezamen met generaal Graf von Sponeck, door Hitier ontvangen en met de aanvalsdatum in kennis gesteld, die daarna echter van 6 naar 10 mei moest worden verschoven. Hitier vestigde er nogmaals met nadruk de aandacht op, hoezeer hem een behandeling van de Nederlandse Koningin overeenkomstig Haar waardigheid ter harte ging'. Het voormalige Hoofd van de Sectie Ia van de 22e LL.-Inf.Div., terzake door de Directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie om inlichtingen ge vraagd, antwoordde als volgt 'Unter voller Achtung ihrer Person und Wahrung aller Formen sollte die Königin der Niederlande bei Inbesitznahme des Schlosses durch einen höheren Offizier der Truppe ersucht werden, die Kampfhandlungen zur Vermeidung weiteren un- nützen Blutvergiessens einstellen zu lassen. Nur in Ablehnungsfalle sollte die Königin unter ehrenhaften Bedingungen auf ihrem Schloss als kriegsgefangen er- klart werden'. Uit bijlage no. 3 van het aanvalsbevel blijkt, dat de Fl.Div. 7 voor het ver meesteren van de bruggen bij de Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam en van het vliegpark Waalhaven twee groepen moest formeren. 'Groep Zuid', onder bevel van de G.-F.S.J.R. I, had opdracht zich meester te maken van de bruggen bij de 1 Omdat op blz. 182 van hoofddeel III, deel 4, onderdeel A van het stafwerk van de Generale Staf: 'De strijd tegen de Luchtlandingstroepen rondom 's-Gravenhage, mei 1940' alleen het aantal 2 000 wordt genoemd, wordt helaas de suggestie gewekt, dat er niet meer dan 2 000 Duitsers bij Den Haag zijn ingezet. Dat zijn tenminste 870 valschermjagers te weinig. 814

NIMH | 1970 | | pagina 288