Uitvoering Duitse aanval c De uitvoering van de aanval i Algemeen Zoals bekend, meldden verschillende nabij de Duitse grens opgestelde lucht- wachtposten in de nacht van 9 op 10 mei 1940 tussen 1.36 en 2.45 het overvliegen van een groot aantal vreemde vliegtuigen, die van oost naar west vlogen. De toestellen passeerden onze oostgrens in een gebied, dat zich uitstrekte van de Wadden-eilanden tot de zuidgrens van de provincie Overijssel. Verschillende vliegtuigen hadden hun navigatielichten ontstoken, zodat zij duidelijk waren te zien en goed konden worden gevolgd. Zij vlogen over Noord-Nederland en verdwenen boven de Noordzee in de rich ting Engeland, tot zij buiten gehoorsafstand waren gekomen van de aan de Noord zeekust opgestelde marine-kustwachtposten. Daarna maakten de bemanningen van deze vliegtuigen (een groot aantal bommenwerpers van het Fl.Korps z.b.V.) keert en vlogen op zeer lage hoogte op de Nederlandse kust aan om vervolgens de hun opgegeven, kort achter de kustlijn gelegen doelen met hun bommen en boordwapens aan te vallen. Omstreeks 3.55 Nederlandse tijd1 vielen de eerste bommen op de vliegparken (-velden) Bergen, Schiphol, Valkenburg, Ypenburg en Waalhaven, èn op de Nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage. Boven deze doelen cirkelden op genoemd tijdstip Duitse jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers moesten beschermen tegen aanvallen van Nederlandse jacht- toestellen. Alvorens naar hun bases terug te keren, vielen zij met hun boord wapens gronddoelen aan, die zich op de gebombardeerde objecten bevonden of in de onmiddellijke omgeving daarvan. Omstreeks diezelfde tijd werden ook op andere plaatsen in Nederland bombarde menten uitgevoerd door hoog vliegende bommenwerpers en Stuka's, die eveneens door jachtvliegtuigen werden beschermd. Het betrof hier o.m. de vliegparken Gilze-Rijen en Welschap (Eindhoven), alsmede de middelzware luchtdoelbat terij op de zuidelijke oever van het Hollandsch Diep en de plaats Willemsdorp op de noordelijke oever. Verder werden de vliegparken (-velden) Leeuwarden, Eelde, De Vlijt (Texel), De Mok (Texel), De Kooy (Den Helder), Soesterberg, Hilver sum, Woensdrecht, Haamstede en Souburg (Vlissingen) door jachtvliegtuigen aangevallen. Zoals bekend, werden deze aanvallen op 10 mei een of meermalen herhaald, o.m. op Texel (De Vlijt en De Mok), De Kooy, Bergen, Schiphol, Waalhaven en Souburg. 1 3*55 Nederlandse tijd was 5.35 Duitse tijd. 818

NIMH | 1970 | | pagina 292