Uitvoering Duitse aanval Tegelijk met de eerste bombardementen en beschietingen legden vliegtuigen van de ge Fl.Div. langs onze noordzeekust op uitgebreide schaal magnetische mijnen in de zeegaten, riviermondingen en havenmonden. Ongeveer drie kwartier na het aanvalsuur 3.55 verschenen door jachtvliegtuigen geëscorteerde grotere en kleinere groepen transportvliegtuigen boven de grote verkeersbruggen bij de Moerdijk en bij Dordrecht, boven de vliegparken (-velden) Waalhaven, Ypenburg en Valkenburg, boven het hulpvliegveld Ockenburg èn boven het Feijenoord-stadion. Uit die transportvliegtuigen sprongen valscherm troepen, die opdracht hadden zich van genoemde bruggen en vliegparken (-velden) meester te maken. Omstreeks dezelfde tijd streken twaalf vliegtuigen van het type Fleinkel-He 59 D neer op de Maas, ter weerszijden van de Maas bruggen, waarna de met deze toestellen vervoerde militairen van 1 i./I.R. 16 met rubberboten op de noordelijke en de zuidelijke Maasoever landden1. Een half uur na de landing van de valschermtroepen zouden door transport vliegtuigen luchtlandingstroepen worden afgezet op de alsdan veroverde vlieg parken (-velden). Zij moesten in eerste aanleg de vliegparkbezetting overnemen van de valschermtroepen en vervolgens zo spoedig mogelijk uitvoering geven aan het bevel de hun opgegeven gevechtsdoelen te veroveren en vast te houden, t.w. 's-Gravenhage en omgeving alsmede het gebied Rotterdam-Moerdijk. 2 De aanval van de 22e Luftlande-Infanterie Division 22. LL.-Inf.Div.) Het bevel van de divisiecommandant voor de aanval op 10 mei 1940 is niet meer aanwezig; wel zijn bewaard gebleven het aanvalsbevel van de C.-II./I.R. 65 (bijlage no. 35) en het landingsschema van de divisie (bijlage no. 33), alsmede verschillende voor de ondercommandanten van belang zijnde gegevens. Uit het landingsschema blijkt, dat de troepen werden ingeladen op de vlieg velden Loddenheide, Paderborn, Werl, Lippstadt, Störmede en Lippspringe en dat de divisie in twee dagen van Duitsland zou worden overgevlogen naar het operatiegebied De troepen moesten worden afgezet bij of op drie vliegparken (-velden), aan geduid als Landeplatze I, II en III. Op bewaard gebleven, buitgemaakte kaarten staan deze Romeinse cijfers respectievelijk bij het in aanleg zijnde vliegveld Valkenburg, het hulpvliegveld Ockenburg en bij het vliegpark Ypen burg. Hieruit blijkt dat de actie van de divisie er op was gericht de stad 's-Graven hage reeds dadelijk in te sluiten en dit regerings- en militaire centrum uit drie richtingen aan te vallen. 1 Het personeel was voor deze speciale opdracht geoefend op het Zwischenamermeer ten noord westen van Oldenburg en vertrok vandaar vroeg in de morgen van 10 mei 1940. 819

NIMH | 1970 | | pagina 293