Uitvoering Duitse aanval de Rijn tussen Leiden en Katwijk aan Zee af te sluiten en met delen van het regiment op te rukken naar 's-Gravenhage. Uit de in mei 1940 buitgemaakte dossiers blijkt, dat de troepencommandanten waren voorzien van uitgebreide gegevens. Behalve de gebruikelijke bescheiden, betreffende herkenningsseinen met vliegtuigen en met de verbindingsdienst (sleutelwoorden, codes, e.d.), waren schetsen aanwezig, waarop de onmiddellijk te bezetten punten waren aangegeven. Bovendien beschikten zij over Gito-plans van 's-Gravenhage, waarop de huisadressen waren vermeld van de voornaamste burgerlijke en militaire autoriteiten en de plaats was aangegeven van de belang rijkste gebouwen, zoals o.m. het Koninklijk Paleis, de Departementen van De fensie en van Buitenlandse Zaken èn Hoofd- en Stafkwartieren. Ook waren schetsen aanwezig, waarop de direkte route naar de binnenstad stond aangegeven. Op een 'Fahndungsliste', een naamlijst van te arresteren personen, kwamen o.m. ook de namen voor van een aantal officieren van de militaire inlichtingendienst. Verder bleek uit de buitgemaakte schrifturen, dat de Duitse militair attaché gedurende de maanden april en mei uitgebreide gegevens had doorgegeven om trent onze troepen. Vele waarnemingen waren verricht en vastgelegd door'V'(er- trouwens)-mannen. In een door de C.-22e LL.-Inf.Div. getekend stuk stond ver meld, dat 'in 's-Gravenhage Duitse burgerpersonen, voorzien van een 'Ausweis' (van daarbij gevoegd model) waren ingezet met bijzondere op drachten, aan wie door de troepen desgevraagd alle mogelijke hulp moest worden verleend1.' Aangezien er slechts een beperkt aantal motorvoertuigen door de lucht kon worden overgebracht, moest na de landing in het tekort worden voorzien door in beslagneming, waartoe lijsten waren opgemaakt met adressen van garages en autoverhuurbedrijven. Betreffende het optreden tegen de Nederlandse burgerbevolking waren door de D.C. aanwijzingen verstrekt in een op 14 maart 1940 gedateerd 'Merkblatt über das Verhalten in Feindesland'. Ook de C.-II./I.R. 65 had een dergelijk 'Merk blatt' uitgegeven, alsmede 'Algemeine Anordnungen für den Einsatz' (zie de bij lagen nos. 36 en 37). Het bij het begin van de onderneming door de D.C. uitge geven 'Tagesbefehl' vindt men in bijlage no. 38. Uit de volgende beschrijving van de gebeurtenissen op elk van de drie landings plaatsen zal blijken, dat op 10 mei de aanval geheel anders verliep dan de Duitsers hadden verwacht. 1 Dit waren waarschijnlijk de burgers, waarvoor de Einsatzgruppe Feldmann op 6 mei 1940 negen tien van deze Ausweise had ontvangen. 823

NIMH | 1970 | | pagina 297