Uitvoering Duitse aanval de Marine kustwachtpost te Katwijk, terwijl het andere om 6.50 landde op het hulpvliegveld Ockenburg. Door het geringe draagvermogen van het landingsterrein, zakten de zware transportvliegtuigen spoedig na de landing tot de assen in de bodem weg, zodat niet één van de gelande toestellen in staat was om weer te starten1. Onmiddellijk na het verlaten der vliegtuigen bonden de luchtlandingstroepen - in samenwerking met de reeds aanwezige valschermjagers - de strijd aan met de vliegveldverdedigers en het gelukte de Duitsers ten koste van nogal wat verliezen het vliegveld te bezetten. Nadat nog drie, respectievelijk vier laadeenheden van 6./ en 8./I.R. 65, die voor Ypenburg bestemd waren, kans hadden gezien omstreeks 6.30 op Valkenburg te landen, was het landingsterrein voor verder gebruik ongeschikt geworden. Om dat de in totaal 57 Duitse transportvliegtuigen het gehele landingsterrein ver sperden, was er geen plaats meer voor de toestellen van volgende echelons. Het echelon, dat om 9.25 op Valkenburg zou landen, werd vervoerd met 39 vliegtuigen van de I./K.G. z.b.V. 1 vanaf het vliegveld Werl. Na enige malen rond het vliegveld Valkenburg te hebben gevlogen, begrepen de vliegers dat op dit vliegveld voor hun vliegtuigen geen plaats was. Zij trachtten daarom in de directe omgeving te landen. Bij deze pogingen werd om 9.30 één vliegtuig, dat een deel van de Staf van II./I.R. 47 vervoerde, neergeschoten bij de Maaldrift. De overige vliegers besloten daarna voor zover mogelijk - te landen op het strand tussen Katwijk en Scheveningen, hetgeen aan 18 van hen gelukte. Deze landingen verliepen als volgt a Om 9.35 landden vijf vliegtuigen met respectievelijk drie en twee laadeen heden van 6./ en 7./I.R. 47 op het strand tussen Scheveningen en de Wassenaarse Slag. De geloste infanteristen en de vliegtuigbemanningen trokken onmiddellijk de duinen in en vormden daar twee gevechtsgroepen, t.w. de 'Gruppe Leutnant Müller' (van 6./I.R. 47) en de 'Gruppe Leutnant Jennefeld' (van 7./I.R. 47), die in de richting Wassenaar wegtrokken b Tien minuten later landden acht vliegtuigen op het strand ten noorden van de Wassenaarse Slag bij de strandpalen 90, 91 en 92. Zij vervoerden militairen van 5./I.R. 47 en een deel van de Staf van II./I.R. 47. Omdat de vliegtuigen direct na de landing met zware mitrailleurs werden beschoten, trokken de infanteristen en de bemanningen van 7 vliegtuigen2 zo snel mogelijk de duinen in en haastten zich 1 Zeer vermoedelijk is alleen het vliegtuig bij de Marine kustwachtpost weer naar Duitsland terug gekeerd, het is op zijn landingsplaats namelijk later niet meer aanwezig. Het is duidelijk dat K.G. z.b.V. 11 na deze eerste vlucht operationeel was uitgeschakeld. 2 Eén transportvliegtuig was onbeschadigd gebleven en kon om 11.55 weer starten en terugvliegen naar Werl. 825

NIMH | 1970 | | pagina 299