Uitvoering Duitse aanval 5.05 en 5.15 sprongen uit vijf vliegtuigen ongeveer 70 man neer in de polders ten noorden van het Staalduinse Bos, tussen 's-Gravenzande en Naaldwijk. Het grootste gedeelte van deze valschermjagers slaagde er in, via Monster, zich aan te sluiten bij de op Ockenburg gelande Duitsers, waar zij tezamen met de daar aan wezige valschermjagers de 'Gruppe Von Roon' vormden. Omstreeks 5.10 losten de laatste drie vliegtuigen nog 42 valschermjagers een sectie) boven het Staal duinse Bos, in welk bos zij zich met geringe verliezen wisten te verschuilen tot de Nederlandse troepen op 14 mei de wapens neerlegden. Het laatste gedeelte van de vlucht, boven het Westland, moet dus ten aanzien van de oriëntatie voor de Duitse vliegers wel grote moeilijkheden hebben opgeleverd! Om 5.24 landden op Ockenburg de 17 voor Ockenburg bestemde transport vliegtuigen van het eerste voor Ypenburg èn Ockenburg bestemde echelon lucht landingstroepen, dat vervoerd werd door 53 vliegtuigen van de K.G. z.b.V. 12 vanaf het vliegveld Störmede. Zij vervoerden de Staf van II./I.R. 65 en 5./I.R. 65. Van het tweede echelon luchtlandingstroepen voor Ypenburg en Ockenburg, dat om 6.05 zou landen en werd vervoerd door 53 vliegtuigen van de K.G. z.b.V. 9 vanaf het vliegveld Lippspringe, waren 13 vliegtuigen bestemd voor Ockenburg, die de commandant en twee pelotons van het rijwieleskadron 2./A. 22 vervoerden. Deze wielrijders kwamen als volgt aan de grond. Om 6.05 noodlandde één vliegtuig, dat vermoedelijk door luchtverdedigingsorganen van 's-Gravenhage was beschoten, met een bezetting van acht man ten zuidoosten van de Houtlaan te Loosduinen (bij 'Bouwlust'). Zes vliegtuigen landden om 6.10 op Ockenburg en brachten daar 53 man aan. De overige zes vliegtuigen vlogen enige tijd rond om naar een ander geschikt landingsterrein te zoeken, omdat het hulpvliegveld Ockenburg intussen versperd was geraakt door de reeds eerder gelande transport toestellen. Drie landden er toen om 6.15 op een heideveldje, even ten westen van het vliegveld, terwijl de andere drie hun lading aan de grond brachten op het strand bij strandplaal 107, pal ten zuiden van het badhotel 'Kijkduin'. De door deze zes vliegtuigen gelande troepen wisten zich later aan te sluiten bij de rest van de pelotons, die op Ockenburg waren geland. Het overgebleven personeel van 2./A. 22 vormde later de 'Gruppe Pollay', die deelnam aan de verdediging van het boscomplex van Ockenrode. Er landde op en in de omgeving van het hulpvliegveld nog een aantal Junkers- Ju 52 transporttoestellen, die op het vliegpark Ypenburg hun bestemming hadden, maar daar niet konden landen. Over dit laatste echter meer in de beschrijving van Ypenburg. Omstreeks 6.50 landden vier vliegtuigen op het strand van Terheyde, t.w. drie bij strandpaal 110 en één bij strandpaal 109. Zij vervoerden het grootste gedeelte van een sectie pioniers en een Lande-Kommando (Gruppenstab K.G. z.b.V. 9). 831

NIMH | 1970 | | pagina 305