Uitvoering Duitse aanval Vijf minuten later landden er volgens Duitse rapporten - nog twee vliegtuigen op dezelfde plaats op het strand, met een deel van de Staf van de 22e LL.-Inf.Div. en een gedeelte van de Feldgendarmerietrupp 22, die niet in het vervoersschema was opgenomen. Uit Nederlandse rapporten en uit ooggetuigenverslagen kan echter worden opgemaakt, dat deze twee vliegtuigen niet op het strand zijn geland, maar op een open stuk grond bij de boerderij 'Solleveld', ten noorden van de watertoren. Van deze zes gelande vliegtuigen konden er drie (bij strandpaal 110) weer starten en naar Lippspringe terugvliegen, respectievelijk om 6.55 (twee) en om 7.52 (een). Om 7.02 landden twee vliegtuigen in de bossen tussen Ockenrode en Ockenburg, die een deel van de Staf van de 22e LL.-Inf.Div. (o.m. General Graf von Spo- neck) vervoerden, terwijl terzelfdertijd drie andere Ju's 52 landden op Ocken burg, die de voor Ypenburg bestemde Krad-Meldezug sectie motorordonnan sen vervoerden. Van de om 6.05 op Ockenburg gelande zes transportvliegtuigen en de om 7.02 gelande drie vliegtuigen startten er vijf weer naar Lippspringe met 22 extra be manningsleden van andere vliegtuigen, respectievelijk om 8.01 (een), om 8.34 (drie) en even vóór 9.00 (een)1. Zoals bekend is, was er om 6.50 nog een voor Valkenburg bestemde laadeenheid van 15 man van 10./I.R. 47 op Ockenburg geland. Verdere landingen op Ockenburg waren niet meer mogelijk, hoewel verschillende pogingen daartoe werden ondernomen. Zo maakte omstreeks 10.00 nog een vliegtuig met leden van de Staf van I./I.R. 65 te Monster een noodlanding en slaagde één transportvliegtuig met leden van de Staf II./A.R. 222 er in om te landen op het strand, tussen de strandpalen 108 en 1093. De bezetting van dit laatste vliegtuig vormde bij de verdediging van Ockenrode de 'Gruppe Thoma'. Het derde echelon luchtlandingstroepen, dat om 9.26 op Ockenburg zou landen, bestond uit 7./I.R. 65 en werd vervoerd in 12 vliegtuigen van de IV./K.G. z.b.V. 1 vanaf het vliegveld Loddenheide. Toen de commandant van de Staffel bleek, dat hij niet meer op Ockenburg kon landen, bleef hij aanvankelijk in de omgeving rondvliegen. Zoals bekend is, vlogen ook 39 vliegtuigen van de I./K.G. z.b.V. 1 voor het vliegveld Valkenburg (tweede echelon van 9.25) in wijde omgeving rond. 1 Het om 8.01 met 9 bemanningsleden gestarte vliegtuig werd omstreeks 8.10 door een Fokker-D XXI van de 2e Ja.V.A. (Schiphol) neergeschoten bij Stolwijk. 2 Het Duitse verslag vermeldt: Stab II./A.R. 33, die echter niet is ingezet. 3 Alle genoemde landingsplaatsen zijn juist, maar het is niet uitgesloten dat enkele vliegtuigen in deze opsomming van plaats zijn verwisseld. 832

NIMH | 1970 | | pagina 306