835 Uitvoering Duitse aanval Ï7-Ï5 Cdt. en sectie van Aanv.Comp., alsmede een sectie van i./San. 22 en 4./Fla 323; 18.32 5./Fla 263. Het bombardement van het vliegpark werd uitgevoerd omstreeks 3.55 door een groot aantal vliegtuigen van I./K.G. 4 en had, zoals bekend, een grote demorali serende uitwerking op de Nederlandse verdedigers. Van de 53 transporttoestellen van de IV./K.G. z.b.V. 1, waarmee I./F.S.J.R. 2 vanaf Loddenheide werd vervoerd, werd omstreeks 4.40 onderweg één vliegtuig in de buurt van Rhenen neergeschoten door de 10e Bt.Lu.A., waardoor 14 man van 4./F.S.J.R. 2 reeds voortijdig werd uitgeschakeld. De overige 52 vliegtuigen, waaronder 12 toestellen met 3./F.S.J.R. 2 voor Ockenburg, vlogen verder in de richting van de landingsplaatsen Ypenburg en Ockenburg. Na Bergambacht gingen zij geleidelijk lager vliegen tot op een hoogte van 90 tot 100 m, de gemid delde hoogte waarop de valschermtroepen zouden moeten afspringen. De lage vlieghoogte en de gelijkvormigheid van het eentonige polderlandschap bemoeilijk ten de oriëntatie, terwijl enige malen de koers moest worden gewijzigd wegens het ontvangen van afweervuur. Hierdoor konden de juiste landingsplaatsen niet of slechts met veel moeite worden gevonden. Hoe het als gevolg daarvan de twaalf transportvliegtuigen met 3./F.S.J.R. 2 verging, werd reeds beschreven bij Ocken burg, maar ook de overige delen van het bataljon sprongen op verkeerde plaatsen, over het algemeen te ver van hun doelen. De meeste onderdelen landden te veel zuidelijk en kwamen gedeeltelijk neer tussen het vliegpark en de langs de Vliet opgestelde buitenverdediging van het vliegpark. De overigen kwamen neer ten noorden van het vliegpark, in de weilanden ten oosten en noordoosten daarvan en een deel kwam zelfs neer ten zuidwesten van Delft. Van deze laatste groep, die geen kans zag het vliegpark te bereiken, heeft een vijftigtal zich tenslotte aan gesloten bij de troepen, die later op de dag ten zuiden van Delft op de autosnelweg Delft - Rotterdam waren geland. De bij Rhenen en in de Woudse Polder, met valschermjagers van respectievelijk 4./ en 3./F.S.J.R. 2, neergekomen transportvliegtuigen konden niet meer starten. Van de overige 51 vliegtuigen werden er - nadat zij hun lading hadden gelost - nog vier neergeschoten, t.w. a één door het 4e peloton V.L.K.-Lad. Delft. Het noodlandde ten zuidwesten van het plaatsje Den Hoorn bij Delft; b één door de 76e Bt.Lu.A. (Rijswijk), dat neerstortte in de Schaapweipolder ten zuiden van Rijkswijk;

NIMH | 1970 | | pagina 309