De Luchtdoelartillerie 's Middags moesten de zoeklichtinstallaties van de 4-IVe Zl. A.tl. worden verplaatst in verband met de verhoogde waterstand. Zij werden opgesteld op de hoger gele gen wegen. Intussen had generaal Carstens een plan uitgewerkt om zijn onderdelen van de noordelijke sector te verplaatsen naar de zuidelijke. In verband met dit plan gaf hij in de middag aan de verschillende commandanten in de noordelijke sector op dracht nadere verkenningen te verrichten. Omdat dienaangaande geen bevelen of berichten bewaard zijn gebleven, moet worden aangenomen dat de Kr.C. terzake handelde in opdracht (of met machtiging) van de C.-Lvd. Er is althans alle reden om aan te nemen, dat deze opdracht (of machtiging) de Kr.C. was gegeven (of ver leend), aangezien kort daarop ook de vliegparkcommandant Bergen van de C.-Lvd. opdracht ontving om dit vliegpark te ontruimen en de verschillende onderdelen meer naar het zuiden te verplaatsen. 's Avonds om 21.00 ontving de Kr.C. van de C.-Lvd. het bericht dat zijn midde len met een peloton 2 tl. no.2 (3 kanonnen van 2 tl. no.2) uit het Depot Luchtdoel artillerie zouden worden versterkt. Dit peloton was bestemd voor de versterking van de verdediging van het sluizencomplex te IJmuiden. De Kr.C. deelde het als het 21e Pel.Lu.Mitr. in bij de 10e Comp.Lu.Mitr. In overleg met de Positiecom mandant IJmuiden, kapitein-luitenant t/zee C.Hellingman, kwam het peloton op 14 mei in stelling en was om 16.00 gereed om te vuren. 6 De gebeurtenissen op 14. mei Op 14 mei gaf de Kr.C. om 10.45 aan de verschillende commandanten in de noor delijke sector opdracht hun onderdelen te verplaatsen naar de op 13 mei verkende stellingen en opstellingen, waarbij hij tevens aangaf welke wegen de onderdelen voor hun verplaatsingen moesten gebruiken1. De Staf van de Vie Afd.Lu.A. ver plaatste zich naar Amsterdam (Zocherstraat 23), waar de commandopost van de afdeling reeds om 14.00 was bezet. De 5e Bt.Lu.A. kwam in stelling bij het Amstel- station en was om 15.30 tot vuren gereed, de 103e Bt.Lu.A. kwam in stelling in het noordwestelijk gedeelte van de Houtrakpolder en was om 16.15 tot vuren gereed, terwijl de 106e Bt.Lu.A. ten noorden van de begraafplaats Zorgvliet (aan de Am- stel) in stelling kwam en om 18.00 gereed was om het vuur te openen. Alle ver plaatsingen hadden een vlot verloop. Het 8e Pel.Lu.Mitr. had haar nieuwe opstelling bij de zuidelijke oprit van de Hem- brug spoedig ingenomen, terwijl het 12e Pel.Lu.Mitr. in verband met de hevige rook- en warmteontwikkeling door de brand in de Petroleumhaven - werd opge steld bij het 10e Pel.Lu.Mitr. Het lag in het voornemen van de Kr.C. om het 13e 1 Kaart no. 17 geeft de opstelling van de onderdelen weer in de namiddag van 14 mei. 572

NIMH | 1970 | | pagina 30