836 Uitvoering Duitse aanval c één door de pelotons van het V.L.K.-Lad. 's-Gravenhage, dat neerkwam in de Escamppolder aan de Leyweg, ten westen van het Haagse Zuiderpark; d één door het 62e of het 63e Pel.Lu.Mitr. te Scheveningen, dat in de noordzee neerstortte. Van de 53 vliegtuigen van de IV./K.G. z.b.V. I keerden er derhalve 47 terug naar Duitsland, waarvan er een op de terugweg nog zodanige treffers ontving, dat het op de thuisbasis Loddenheide neerstortte met beschadiging boven 30%, waardoor deze Kampfgruppe z.b.V. voor volgende opdrachten niet meer dan 46 vliegtuigen (maximum) zou kunnen uitbrengen. De nu volgende transporten luchtlandingstroepen voor Ypenburg verliepen voor de Duitsers nog ongunstiger. Van het echelon, dat om 5.20 zou landen en dat ver voerd werd door 53 transportvliegtuigen van de K.G. z.b.V. 12 vanaf het vlieg veld Störmede, vlogen - zoals bekend - 17 vliegtuigen naar Ockenburg. Van de overige 36 vliegtuigen landden er 13 op Ypenburg, respectievelijk om 5.31 (drie), om 5.38 (zes) en om 5.40 (vier), die de Staf van I.R. 65, een deel van de Nach- richtenzug 65 en tien laadeenheden van 6./I.R. 65 aan de grond trachtten te zetten. Daar het merendeel van deze vliegtuigen reeds brandend op het landings terrein neerkwam, waar de gelande toestellen onmiddellijk onder zwaar mitrail- leurvuur van de verdedigers kwamen te liggen, durfden de inzittenden hun vliegtuigen niet direct te verlaten. Slechts drie bemanningsleden slaagden er in aan de totale vernietiging te ontkomen; de overige inzittenden (plm. 206 man) kwamen allen om in de vlammen of vonden de dood door het hevige Nederlandse mitrailleurvuur. Het verband van de nog in de lucht aanwezige 23 transportvliegtuigen werd door het hevige Nederlandse afweervuur verbroken. Acht bleven in de buurt van 's-Gravenhage vliegen en vijftien verdwenen er in zuidelijke richting. Omstreeks 5.55 werden deze vijftien toestellen door de luchtwachtpost Delft weer boven deze stad teruggemeld, vliegend van Z.O. naar N.W. op 300 m hoogte. Op dit tijdstip werd er boven de stad één aangeschoten, dat moest noodlanden in de Plaspoelpolder, midden-oost van de Spieringwetering. Dit toestel vervoerde een deel van de Nachrichtenzug 65 en was van de groep van vijftien. Eén minuut later werd er door het ie peloton van het V.L.K.-Lad. Delft een toestel brandend neergeschoten, nu van de groep van acht. Het vervoerde de rest van de Nachrichtenzug 65 en stortte neer in de Plaspoelpolder ten noorden van Delft, tussen de spoorlijn Delft - 's-Gravenhage en de Lange Kleiweg. De zeven overgebleven vliegtuigen van de z.g. noordelijke groep zochten nu ten noorden van 's-Gravenhage een landings- of uitwijkplaats en landden - zoals be kend omstreeks 6.30 op Valkenburg.

NIMH | 1970 | | pagina 310