837 Uitvoering Duitse aanval De nog niet gelande 14 vliegtuigen van de z.g. zuidelijke groep zochten meer naar het oosten een uitwijkplaats. Het werd geen succes. Om 6.10 landden er twee met 22 man van 8./I.R. 65 ten noordwesten van Bleiswijk, ter weerszijden van de Landscheiding, respectievelijk in de Noordpolder en de Overbuurtse Polder. Een derde toestel landde vijf minuten later in de Bergboezem, naast de Korfwetering, 1 km ten zuid-zuidwesten van het station Berkel. De laatste elf vliegtuigen vlogen nu weer terug in de richting Delft en landden als volgt a Omstreeks 6.22 landden drie vliegtuigen in de weilanden bij Oude Leede (ten zuiden van Delft), oost van de autosnelweg Delft - Rotterdam, tussen Kari- taat Molensloot en Overslag Molensloot; b Omstreeks 6.25 landden vier vliegtuigen ten zuiden van Delft, op en naast de autosnelweg Delft - Rotterdam, ter hoogte van de Karitaat Molensloot en even ten zuiden van de Ruivense brug; c Ongeveer terzelfdertijd landden nog drie vliegtuigen in de weilanden ten wes ten van meergenoemde autosnelweg, tussen de Schie en de autosnelweg en tus sen de Ruivense Molensloot en de Karitaat Molensloot d Het laatste vliegtuig werd tenslotte om 6.30 door afweervuur uit Delft tot landen gedwongen bij Abtswoude. Al deze transporttoestellen vervoerden personeel van 8./I.R. 65. Van de op de autosnelweg gelande vliegtuigen konden er twee in de loop van de dag naar Störmede in Duitsland terugvliegen. Het waren de enige twee vliegtuigen, die van de 53 toestellen van de K.G. z.b.V. 12 op hun basis terugkeerden. Deze vlucht kostte de Kampfgruppe derhalve 96,2 van haar sterkte, waardoor zij voor verdere opdrachten was uitgeschakeld. De landing van het eerste echelon voor dit vliegpark werd derhalve voor mens en machine een ramp. Het tweede echelon luchtlandingstroepen, dat om 6.05 zou landen, werd ver voerd met 53 vliegtuigen van de K.G. z.b.V. 9 vanaf het vliegveld Lippspringe waaraan nog één Funkflugzeug en een vliegtuig van de Geschwaderstaf werden toegevoegd. Dit echelon verging het al niet beter dan het voorafgaande. Direct na de start van Lippspringe moesten twee vliegtuigen met personeel en materieel van 13./I.R. 47 wegens motorstoring naar hun basis terugkeren, zodat slechts 53 van de 55 transportvliegtuigen de vlucht naar de landingsplaatsen aanvaardden. Zoals bekend, landden de 13 voor Ockenburg bestemde vliegtuigen (het ie Staffel) inderdaad op en bij dat hulpvliegveld. Door het hevige en effectieve Nederlandse afweervuur en de omstandigheid dat Ypenburg grotendeels was versperd door vliegtuigwrakken van het vorige eche-

NIMH | 1970 | | pagina 311