839 Uitvoering Duitse aanval Ion, waardoor verschillende landingspogingen niet konden worden doorgezet, raakte het verband van de overige veertig vliegtuigen geheel verbroken. Zij bleven echter in de omgeving van Ypenburg rondvliegen. Tegen 6.20 trachtten vijf vliegtuigen op het vliegpark te landen; het werd een volledige mislukking. Eén vliegtuig met een laadeenheid van 13./I.R. 47 haalde het landingsterrein niet en maakte om 6.22 een noodlanding, even over de Molentocht, die oost van Ypenburg liep. Een tweede vliegtuig landde terzelfder- tijd ongeveer 300 m oost van het vliegpark in het griendhout tussen de Posten- kade en de Goowetering, eveneens met personeel van 13./LR. 47. De overige drie vliegtuigen vlogen toen verder oostwaarts en landden bij de Landscheiding ten noordwesten van Bleiswijk, in de buurt van de twee reeds eerder gelande toestellen. Zij zetten daar 31 man en materieel van 13./I.R. 47 aan de grond en vlogen daar na weer terug naar Duitsland. Om 6.35 trachtten opnieuw vijf vliegtuigen op Ypenburg te landen. Drie slaagden er in om - hoe dan ook - neer te komen op het landingsterrein, of even daarbuiten. Zij vervoerden de Aufklarungszug 65 en een deel van 2./N. 22 Funk Kom- panie), welke militairen eveneens voor een groot deel de dood vonden voor zij hun toestellen hadden kunnen verlaten. Het vierde vliegtuig met een laadeenheid van 2./N. 22 werd neergeschoten door het ie peloton van het V.L.K.-Lad. Delft en noodlandde in de Hoekpolder (west van Delft) bij de 'Kitswoning', bij het gehucht Sion. Op lichtseinen van de bemanning van het genoodlande transport vliegtuig landde hier toen ook het vijfde vliegtuig, eveneens met personeel van 2./N. 22. Dit laatste toestel werd na de landing door het vuur van de Delftse lucht afweer vernield. Van de overgebleven 30 transportvliegtuigen trachtten er toen 13, via Voorburg en 's-Gravenhage, uit te wijken naar Ockenburg en omgeving. Twee werden er echter boven 's-Gravenhage neergeschoten door de 164e Bt.Lu.A., die was opge steld op het V.U.C.-terrein. Eén stortte er omstreeks 6.35 brandend neer in de 2e Adelheidstraat1, het tweede kwam korte tijd later brandend neer in het Haagse Bos bij de Boslaan. Beide vliegtuigen vervoerden leden van de Staf van de 22e LL.-Inf.Div., die allen in de brandende toestellen de dood vonden. De andere elf vliegtuigen landden tussen 6.50 en 7.02 op en bij het hulpvliegveld Ockenburg en op het strand bij Terheyde. Deze landingen werden in de beschrijving van Ocken burg reeds nader gepreciseerd. Van de in de omgeving van Ypenburg rondvliegende zeventien Junkers-Ju 52 toestellen werd er een, met een laadeenheid van 2./N. 22, dat geen kans zag in de 1 Uit dit vliegtuig kwamen de officiële Duitse bescheiden, die het Nederlandse Opperbevel vroeg tijdig op de hoogte brachten van de vijandelijke plannen met betrekking tot de vermeestering van 's-Gravenhage. Deze bescheiden zijn bekend geworden als de z.g. 'Sponeck-papieren'.

NIMH | 1970 | | pagina 313