Uitvoering Duitse aanval buurt van Ypenburg te landen, zodanig beschoten dat het een noodlanding moest maken bij het dorp Katwijk (ten noordoosten van Pijnaoker). Omstreeks 7.06 landde de commandant van de 2e Staffel het tweede vliegtuig, met een deel van de Staf van N.A. 22, op de autosnelweg Delft - 's-Gravenhage, 2 km ten noorden van Delft. Reeds om 7.16 startte dit vliegtuig weer en nam, buiten de bemanning, nog drie man van genoemde staf mee terug naar Lipp- springe. Een derde vliegtuig, met personeel van 13./I.R. 47 aan boord, landde niet. Het vloog met de lading naar Lippspringe terug. De nog in de lucht aanwezige 14 transporttoestellen landden alle met tussenpozen vanaf 7.12 op de autosnelweg ten zuiden van Delft. Hierbij was ook het radio vliegtuig van de Stabskette van het K.G. z.b.V. 2 met de 'Funktrupp', dat nood- landde bij de Ackersdijkseweg, pal naast de autosnelweg. Het tweede vliegtuig van de Stabskette, met de Geschwaderstaf (o.m. kolonel G. Conrad), maakte eveneens deel uit van deze veertien transportvliegtuigen. Met een laadeenheid van de Staf van de 22eLL.-Inf.Div. was hier voorts de Oberfeldarzt Wischhusen geland. Hij nam het grootste deel van de hier gelande troepen onder zijn bevelen. Van deze veertien vliegtuigen konder er drie, respectievelijk om 8.31, om 8.40 en om 16.40, weer naar Lippspringe terugvliegen. Hiermede was praktisch een einde gekomen aan de luchtlandingen bij Ypenburg. Slechts enkele transportvliegtuigen zijn nadien nog geland. Voor het derde echelon luchtlandingstroepen, bestaande uit de Staf van I./I.R. 65, 1./, 2./, 3./ en 7./I.R. 65 èn 1 Kabeltrupp van N.A. 22, welke onderdelen om 9.26 zouden landen en vervoerd zouden worden met 52 toestellen van de IV./K.G. z.b.V. 1, waren slechts 40 transporttoestellen in Loddenheide beschikbaar. De 7./I.R. 65 moest landen op het hulpvliegveld Ockenburg. Hoe het deze compag nie verging is reeds beschreven bij Ockenburg. De overige onderdelen, met uitzondering van i./I.R. 65, welke compagnie in Duitsland werd achtergelaten, waren bestemd voor het vliegpark Ypenburg1. Om 10.06 noodlandde één vliegtuig met een laadeenheid van 3./I.R. 65 op de autosnelweg ten zuiden van Delft2. Een groep van vier vliegtuigen, die de Kabel- 1 De i./I.R. 65 wordt in geen enkel rapport of stuk, betreffende de luchtlandingen, genoemd. Ook Von Metzsch noemt deze compagnie niet in zijn boek. 2 Niet alleen kon het Duitse landingsschema niet meer worden uitgevoerd, maar ook werden door de Nederlandse tegenstand grote verliezen aan transporttoestellen geleden. Als voorbeeld moge de Kampfgruppe z.b.V. 9 dienen. Deze Kampfgruppe had als eerste opdracht voor de 10e mei het overbrengen van de onderdelen, die om 6.05 op Ockenburg en Ypenburg moesten landen. De vliegtuigen van de Gruppe startten tussen 4.15 en 4.46 van Lippspringe, in totaal 55 toestellen. Twee ervan moesten onmiddellijk na de start wegens motorstoring weer landen. Er vertrokken der- 840

NIMH | 1970 | | pagina 314