Uitvoering Duitse aanval trupp en de Staf van I./I.R. 65 vervoerde, trachtte op Ockenburg te landen, waarbij er één - zoals bekend is - een noodlanding maakte bij het dorp Monster3. De overgebleven drie vliegtuigen vlogen naar Hoek van Holland, omdat een landing op Ockenburg tot de onmogelijkheden was gaan behoren. Zij cirkelden enige tijd in de buurt van de 'Hillwoning', bij de zuidwestelijke punt van het Staalduinse Bos. Door hevig mitrailleurvuur gedwongen, vlogen zij door naar het eiland Rozenburg, waar er één om 10.08 een noodlanding moest maken bij het dorp van die naam. De andere twee vlogen weer terug naar het Staalduinse Bos en één ervan werd om 10.20 neergeschoten bij de 'Hillwoning'. Het derde vliegtuig landde later, tezamen met een vliegtuig van 2./I.R. 65, omstreeks 11.29 in de Bankpolder op het eiland Rozenburg. Beide laatstgenoemde toestellen kon den om 12.12 weer terugvliegen naar Duitsland. Verschillende andere transportvliegtuigen trachtten toen ook in deze omgeving te landen, waaruit weer eens temeer blijkt dat het landingsschema niet meer kon worden uitgevoerd. Slechts enkele vliegtuigen van dit echelon zagen nog kans in 'Raum den Haag' te landen. Zo landden er om 11.25 twee vliegtuigen met personeel van 2./I.R. 65 in de Nieuwlandse Polder, tussen de spoorlijn Hoek van Holland - Maassluis en het Nieuwe Oranjekanaal (tussen de exportslachterij 'Vianda' en de uit wateringssluizen). Deze vliegtuigen werden onmiddellijk uitgeladen en startten weer om 11.35. Omstreeks 11.38 landden vier vliegtuigen, eveneens met personeel van 2./I.R. 65, ten oosten van het Oranjekanaal in de Oranjepolder, op een smalle strook opge spoten land tussen de reeds genoemde spoorlijn en de Nieuwe Waterweg. Tussen 11.48 en 12.30 vlogen deze vier vliegtuigen weer terug naar Duitsland, na hun ladingen te hebben gelost. halve 53 toestellen naar Nederland. Voor de doelen waren bereikt, waren er hiervan reeds tien ver mist. In de omgeving van 's-Gravenhage - echter niet altijd op de aangegeven plaatsen - landden tenslotte 42 transportvliegtuigen (het 43e toestel bleef in de lucht), die hun lading losten. Hiervan konden er 14 de terugreis aanvaarden, zodat 15 vliegtuigen naar Duitsland terugkeerden (het 43e toestel keerde mèt de lading terug)Slechts 13 vliegtuigen bereikten min of meer beschadigd hun basis Lippspringe. Eén toestel maakte namelijk een noodlanding bij Kleef en een tweede werd nog boven Nederland (bij Stolwijk!) op de terugweg vermist (i.e. neergeschoten). Bij deze opdracht al leen al ging in Nederland dus ongeveer 75,5% van de ingezette transportvliegtuigen verloren (Deze cijfers zijn ontleend aan het Duitse verslag van de uitvoering van deze opdracht) Een latere Duitse conclusie is dat 33% (ongeveer een derde gedeelte) verlies van de totale sterkte aan transporttoestellen gedurende de vier oorlogsdagen vermoedelijk te laag geschat is. In werkelijkheid was het verlies 54% van de totale inzet, dus aanmerkelijk hoger dan van Duitse zijde op grond van de berichten werd aangenomen. 3 Dit vliegtuig vervoerde inderdaad personeel van de Staf I./I.R. 65, want hier sneuvelde Leutnant L.E. Fünfhausen, die tot deze staf behoorde. 841

NIMH | 1970 | | pagina 315