Uitvoering Duitse aanval Tenslotte landden er omstreeks 11.50 drie vliegtuigen met personeel en materieel van 3./I.R. 65, t.w. twee in de polder 'De Lange Bonnen' ten zuiden van het Staalduinse Bos en ten westen van de z.g. 'De Bonnen-'woning en het derde ten oosten van het Oranjekanaal in de Oranjepolder, over de z.g. Blauwe Brug, bin nen de hoek gevormd door het Oranjekanaal en de brede sloot langs de Oranje- dijk. Wegens de toestand van de bodem konden deze vliegtuigen niet meer starten. Van de infanteristen uit deze negen vliegtuigen (ongeveer 144 man, inclusief 9 bemanningsleden), stelden zich er ruim 100 onder bevel van Leutnant Martin en vormden de 'Gruppe Martin', die zich enige tijd ter verdediging inrichtte langs de Pettendijk en de Oranjedijk, terwijl de overigen zich terugtrokken in het Staalduinse Bos. De vliegers van de resterende 13 vliegtuigen van dit echelon hadden al eerder besloten op Waalhaven (Landeplatz IV) te landen. Eén ervan maakte een nood landing bij de Maashaven en kwam bij het uitrollen zwaar beschadigd in een sloot terecht. De overige 12 transportvliegtuigen landden op het vliegpark Waal haven. Tezamen zetten zij ongeveer 193 man aan de grond. Hierna landde nog slechts één transportvliegtuig in de buurt van Ypenburg, n.l. een transporttoestel van het echelon van 11.09, ^at met 51 vliegtuigen van de K.G. z.b.V. 12 van Störmede naar Ockenburg en Ypenburg zou worden vervoerd. Omdat de K.G. z.b.V. 12 op dat tijdstip nog slechts de beschikking had over twee vliegtuigen, werd een zo groot mogelijk deel van het echelon, t.w. 2./Fla. 52 en 4./I.R. 65, die bestemd waren voor Ypenburg, vervoerd met 38 transporttoestellen van de I./K.G. z.b.V. 172. Alle pogingen om bij Ypenburg te landen werden tenslotte opgegeven, nadat één vliegtuig met een laadeenheid van de Staf van 2./Fla 52 omstreeks 12.32 moest noodlanden ten zuiden van Delft, in de buurt van de autosnelweg1. De overige vliegtuigen zijn toen uitgeweken naar Waalhaven. Ondanks de vele tegenslagen, slaagden de gelande valscherm- en luchtlandings troepen er in een groot gedeelte van het vliegpark Ypenburg te bezetten, in het algemeen het zuidelijke deel ervan. Zij moesten de strijd echter opgeven, toen de Nederlandse troepen in de namiddag van de 10e mei met steun van artillerie een tegenaanval inzetten. In totaal zijn op Ypenburg en op de genoemde uitwijkplaatsen derhalve ge land: a Op Ypenburg en in de directe omgeving daarvanzoals SionHoorn, Abtswoude, Plas- poelpolder, Broekpolder en de autosnelweg ten noorden van Delft: 1 De auteur is niet zeker van de juiste landingsplaats. Bepaalde berichten zouden wijzen op de Hoog- en Laag Schieveense Polders. 842

NIMH | 1970 | | pagina 316