Uitvoering Duitse aanval Het verloop van de actie van de versterkte Fl.Div. 7 was op 10 mei als volgt. De bruggen bij de Moerdijk Nadat de Nederlandse troepenopstellingen in de omgeving van het zuidelijke en van het noordelijke bruggenhoofd tussen 4.00 en 4.30 door gevechtsvliegtuigen waren gebombardeerd en gemitrailleerd, sprongen omstreeks 5.00 uit de 53 transporttoestellen van de I./K.G. z.b.V. 1, waarmede zij vervoerd werden, on geveer 709 man valschermtroepen van II./F.S.J.R. 1 af ten zuiden en ten noorden van de beide bruggen. Naar zijn commandant heette dit bataljon het 'Bataillon Prager'. De bruggen werden bewaakt en waren ter vernieling voorbereid, doch de ont stekingsmiddelen waren niet aangebracht. Van de troepen, die bestemd waren voor de verdediging van de bruggenhoofden, verkeerde slechts het personeel van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen in de hoogste graad van strijdvaardigheid; het personeel van de overige onderdelen hield op dat tijdstip verblijf in zijn kwar tieren. De wekenlang ingestudeerde en beoefende actie van het Duitse bataljon moest dus wel slagen. De ten zuiden van de bruggen afgesprongen valschermtroepen landden binnen het gebied van het bruggenhoofd en waren omstreeks 7.00 in het bezit van de zuide lijke oever. Het andere deel van het bataljon kwam neer in de omgeving van Tweede Tol, halverwege Dordrecht - Moerdijk, onder meer tussen de kwartieren van I-17 R.A. Nadat deze afdeling, alsmede drie secties infanterie buiten gevecht waren gesteld, rukten de Duitsers snel op naar de bruggen, waarbij van buitge maakt auto-materieel gebruik werd gemaakt. De tegenstand op de noordelijke oever werd gebroken. Een van de redenen, waar om dit zo snel gebeurde, was de omstandigheid dat de vijand Nederlandse krijgs gevangenen voor zich uitdreef, waarachter hij zich dekte. De bruggen bij Dordrecht De 3e Compagnie van I./F.S.J.R. 1, onder bevel van Oberleutnant Von Brandis, die vervoerd werd met 12 transporttoestellen van de I./K.G. z.b.V. 172, had opdracht gekregen zich meester te maken van de twee naast elkaar liggende grote verkeersbruggen over de Oude Maas bij Dordrecht. Omstreeks 5.00 landde één sectie 42 man) bij Zwijndrecht, terwijl het gros 120 man) neerkwam in de weilanden ten zuiden van het station Dordrecht. Evenals bij de Moerdijk- bruggen werd ook hier het doel, zowel uit zuidelijke als uit noordelijke richting aangevallen. 852

NIMH | 1970 | | pagina 326