853 Uitvoering Duitse aanval Ter weerszijden van de bruggen was een peloton luchtdoelmitrailleurs opgesteld, terwijl zich bij de brug voor gewoon verkeer slechts een wacht bevond. In Dordrecht zelfwas het Depot Pontonniers en Torpedisten gelegerd. Ondanks zware verliezen slaagden de valschermtroepen er in zich van de beide bruggen meester te maken. Bij de ten zuiden van de aanvalsdoelen gelande Duitse secties vielen veel doden en gewonden, terwijl een gedeelte door Nederlandse troepen werd gevangen genomen. Ook de Duitse C.G. behoorde tot de gesneuvel den. Omstreeks 5.30 en om 6.30 trachtten onderdelen van het Depot Pontonniers en Torpedisten de bruggen te heroveren, maar de daartoe ondernomen pogingen slaagden niet. De C.-F.S.J.R. 1 en zijn Staf, alsmede I./F.S.J.R. 1 (min de ie en de 3e Comp.), die vervoerd werden met 29 vliegtuigen van de I./K.G. z.b.V. 172, landden ter sterkte van plm. 400 man omstreeks 5.00 ongeveer 4 km ten zuiden van Dordrecht, in de omgeving van Wieldrecht, in en om het stellingterrein van II-14 R.A. Het personeel van deze Nederlandse artillerieafdeling trachtte door een tegenaanval de verloren gegane vuurmonden te heroveren, doch slaagde door het intensieve vijandelijke vuur hier niet in en werd teruggedreven. Later in de morgen deed de C.-2-I-28 R.I. met zijn compagnie eenzelfde poging, maar ook deze tegenaanval liep op niets uit. Alle artillerie op het Eiland van Dordrecht was nu in handen van de vijand. De Duitse regimentscommandant vestigde zijn commandopost in Tweede Tol, terwijl de lagere commandanten op uitgebreide schaal auto's, motorrijwielen en fietsen vorderden teneinde hun onderdelen in staat te stellen om op te treden als snel verplaatsbare regimentsreserve. Blijkbaar in kennis gesteld met het min der gunstige verloop van de actie bij Dordrecht, stuurde de regimentscomman dant een groot deel van het gelande bataljon naar Dordrecht. De op verschillende plaatsen tussen Tweede Tol en Dordrecht door de Nederlandse troepen geboden tegenstand werd gebroken, zodat het Eiland van Dordrecht omstreeks het mid daguur bijna geheel in Duitse handen was. Dordrecht, Dubbeldam en de Kop van het Land bleven in Nederlands bezit, terwijl aan de Nieuwe Merwede, meer zuidelijk, nog een Nederlands steunpunt stand hield. Het vliegpark Waalhaven en de bruggen over de Maas te Rotterdam Na het bombardement van het vliegpark Waalhaven, naderden 53 vliegtuigen van de II./K.G. z.b.V. 1 met III./F.S.J.R. 1 het vliegpark. Omstreeks 5.00 sprongen de manschappen van dit bataljon af ten oosten en ten zuiden van het vliegpark tot een sterkte van ongeveer 667 man. Velen kwamen neer in de brandende gebouwen op het vliegpark en in de Maas en waren direct uitgeschakeld. De overgrote

NIMH | 1970 | | pagina 327