Uitvoering Duitse aanval bereikten zonder strijd omstreeks 10.00 de weg Wieldrecht Kop van 't Land en bleven ingevolge de ontvangen bevelen in deze lijn liggen. De onderdelen, die ten westen van genoemde spoorlijn waren gelegen, gingen pas omstreeks 12.00 voorwaarts, omdat de ondersteuning van de artillerie zo lang op zich had laten wachten. Oprukkend naar de oostrand van de woonwijk Krispijn, kwamen de aanvallers reeds dadelijk onder krachtig vijandelijk vuur. Ook de zuidrand van dat complex bleek door de vijand te zijn bezet, terwijl boven dien bommenwerpers van het Fliegerkorps z.b.V. zich al spoedig mengden in de strijd op de grond. Generaal Student, die de dreiging van de aanval geenszins onderschatte, stuurde ongeveer 100 vrachtwagens met versterkingen van Waal haven naar Dordrecht. Deze troepen bereikten tegen 13.00 het strijdtoneel en het gelukte de Duitsers de Nederlandse troepen terug te werpen tot in de omgeving van het station Dordrecht. De pogingen van de C.-Lt.Div., die zelf het bevel op zich nam om de voorwaartse beweging ten westen van de spoorlijn weer op gang te brengen, hadden geen resultaat. Na een aanvankelijk succes werd ook deze her nieuwde aanval door hevig vijandelijk artillerievuur tot staan gebracht. Erger was, dat de Duitse druk op de zuidrand van Dordrecht zo hevig werd, dat de hier aanwezige Nederlandse troepen moesten terugtrekken tot in de binnen stad, zodat 's avonds de Nederlandse verdedigingslijn (in algemene zin als volgt verliep: Centrum van Dordrecht - de oostzijde van de spoorbaan naar de Moer dijk - de Zuidendijk naar Kop van 't Land. De compagnie van de Groep Kil be vond zich toen nog steeds te Wieldrecht. De Duitse druk was mede toegenomen, omdat zij de beschikking hadden gekregen over enig geschut. Tussen 10.30 en 13.10 waren op de betonweg Dordrecht - Moerdijk namelijk 40 vliegtuigen geland van de K.G. z.b.V. 9, die op sterkte was gebracht met transportvliegtuigen van andere 'ontredderde' Kampfgruppen. Deze vliegtuigen brachten de volgende onderdelen aan de grond: de Staf van 2./A.R. 22, de 5e batterij van A.R. 22 (5./A.R. 22), een gedeelte van 6./A.R. 22 en 14./ I.R.471- Er zijn omtrent de landingen op het zuidelijk front veel minder exacte gegevens bekend dan van de landingen in 'Raum den Haag'. Uit de bekend geworden ge gevens kan echter worden opgemaakt, dat de volgende troepen in de as Rotterdam - Moerdijkbruggen zijn geland De commandant van de K..G. z.b.V. 9 spreekt zowel op de 1 ie als op de 12e mei van landingen op Waalhaven'. Praktisch alle andere berichten spreken van 'landingen op de autosnelweg'. Het laatste is vermoedelijk juist, hoewel niet is uitgesloten dat een deel van de vliegtuigen op Waal haven landde. Voorts is het niet uitgesloten te achten, dat de aanduiding: Stab 2./A.R. 22 in het rapport van de C.-K.G. z.b.V. 9 niet juist is. Uit alles blijkt dat hier sprake is van: Stb A.R. 22, evt. Stb II.A.R. 22. 868

NIMH | 1970 | | pagina 342