Uitvoering Duitse aanval a Van de Fl.Div. 7. b Van de 22e LL.-Inf.Div. c Van I./I.R. 72 (legerreserve). plm. 2 800 man plm. 4 270 man plm. 170 man Totaal derhalve plm. 7 240 man1 Volgens de plannen hadden in deze as in totaal ongeveer 8 100 man moeten landen, zodat plus-minus 90% van de gewenste sterkte aan troepen kon worden ingezet. Dit in verhouding met de andere landingsplaatsen hoge percentage dan ken de Duitsers aan de omstandigheid, dat zoveel voor 'Raum den Haag' be stemde onderdelen naar Waalhaven konden uitwijken en dat de Nederlandse luchtafweermiddelen in dit gebied nogal snel waren uitgeschakeld, waardoor de tegenstand in de lucht veel geringer was, terwijl zij bovendien het vliegpark Waal haven snel èn permanent in handen kregen. Op 12 mei bereikte de verkenningsafdeling van de ge Duitse Pantserdivisie om 'S-ö0 het zuidelijke Moerdijk-bruggenhoofd. Hiermede was de verbinding tot stand gebracht tussen het Luftlandekorps en het 18e Leger in de uitzonderlijk korte tijd van 2,) dag. Om deze zo zeer begeerde toegangspoort tot de Vesting Holland nog beter te beveiligen, nestelde de verkenningsafdeling zich eveneens in het zuidelijke bruggenhoofd. Het pantser-pioniersbataljon van de ge Pantserdivisie sloeg nog in de nacht van 12 op 13 mei ten oosten van Tilburg een brug over het Wilhelminakanaal en hierdoor slaagde het gros van de divisie er in de Moerdijkbruggen in de voormid dag van 13 mei te bereiken. De O.L.Z. kreeg eerst kennis van de aanwezigheid van vijandelijke pantsertroepen bij de Moerdijk, toen de Duitse radio in de nacht van 12 op 13 mei hiervan mel ding maakte. Hij liet daarop de C.-Groep Kil het bevel toekomen de bruggen met artillerievuur te vernielen. De Lt.Div. was er op 12 mei niet in geslaagd het Eiland van Dordrecht van Duit sers te zuiveren. Door de goed georganiseerde en krachtige vijandelijke tegenstand waren haar aanvallen op niets uitgelopen. Toen de vijand op het juiste tijdstip zelf tot de aanval was overgegaan, hadden de Nederlandse troepen in de omgeving van Dordrecht zich moeten terugtrekken tot in het centrum van deze stad. De avondmelding van Luftflotte 2, die om 16.20 werd uitgegeven, bevatte o.m. het volgende 1 Niet onmogelijk, dat het totaal te hoog is, omdat geen rekening kon worden gehouden met het verlies aan vliegtuigen, waardoor volgende vervoeren wellicht niet op volle sterkte waren. De vliegtuigverliezen waren echter aanmerkelijk geringer dan rond 's-Gravenhage. 869

NIMH | 1970 | | pagina 343