Uitvoering Duitse aanval waren uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van de Commandant van genoemd Fliegerkorps. Hoewel, ondanks de behaalde successen, zeker nog niet kon worden gezegd, dat voor het 6e Leger de weg door België nu verder geëffend was, werd de activiteit van het VlIIe Fliegerkorps toch op 13 mei reeds verlegd naar het operatiegebied van de Pantsergroep Von Kleist van de Legergroep A, die de grote doorbraak bij Sedan in de richting van de Somme-monding moest bewerk stelligen. Het 6e Leger zou voorlopig zoveel mogelijk geallieerde strijdkrachten in België moeten binden en nog slechts incidenteel kunnen rekenen op steun van het Fliegerkorps. Duidelijk blijkt, welk een meesterlijk gebruik de Duitsers maakten van de flexibiliteit van hun Luftwaffe. De zwaartepunten van hun luchtactiviteit lagen steeds op die frontgedeelten, waar belangrijke beslissingen moesten worden geforceerd. In de nacht van 12 op 13 mei ontwierpen de C.-Lt.Div. en de C.- Groep Kil een gemeenschappelijk plan voor de voortzetting van de strijd op het Eiland van Dor drecht. Dit plan hield in, dat troepen van de Groep Kil de aanval van de Lt.Div. zouden steunen door a met eenheden, die ongeveer de sterkte van één bataljon zouden hebben, uit te breken uit het bruggenhoofd bij Wieldrecht; b het verlenen van artilleriesteun. De Lt.Div. zou vanuit de omgeving van Dubbeldam aanvallen in de richting van Tweede Tol. De artilleriesteun zou bestaan uit het afgeven van storend vuur op Willemsdorp, Tweede Tol, de bruggen bij Dordrecht en op de woonwijk Kris pijn. Deze artilleriesteun verviel echter toen de O.L.Z. opdracht gaf met alle be schikbare artillerie de Moerdijkbruggen onder vuur te nemen. Het Nederlandse artillerievuur had weinig zichtbaar effect op de Duitse pantser troepen, terwijl ook de Moerdijkbruggen nauwelijks werden beschadigd. Dat het vuur de Duitsers echter hinderde, bleek wel uit een zwaar luchtbombarde ment, dat in de vroege morgenuren werd uitgevoerd op de Nederlandse artillerie stellingen, terwijl ook het veer bij 's-Gravendeel werd gebombardeerd. Om het offensieve vermogen van de Fl.Div. 7 te vergroten, stelde de C.-ge Panzer Division de He Afdeling van het Panzer Regiment Nr. 33, alsmede een afdeling zware artillerie ter beschikking van generaal Student. De aanval van de Lt.Div. zou beginnen om 5.20, maar kwam nauwelijks tot ont plooiing. Toen de voorste eenheden namelijk de weg Wieldrecht - Kop van 't Land overschreden, werden zij onder vuur genomen door Duitse artillerie en vliegtuigen, terwijl pantserwagens hun tegemoet reden. Deze Duitse pantser wagens, die door onze troepen aanvankelijk voor Franse pantserwagens werden gehouden, werden later door het vuur van 4-K.R.A. teruggedreven. 872

NIMH | 1970 | | pagina 346