873 Uitvoering Duitse aanval Het moreel van de Nederlandse troepen werd door de luchtbombardementen, het vijandelijke artillerievuur en het optreden van de Duitse pantserwagens zo danig geschokt, dat van aanvallen geen sprake meer kon zijn. De C.-Lt.Div. be sloot daarom zijn troepen terug te trekken tot achter de Merwede. De aanval, die ter ondersteuning van de actie der Lt.Div. vanuit het bruggen hoofd Wieldrecht zou worden ondernomen, kwam evenmin tot uitvoering. Terecht wachtte de G.-Groep Kil met het inzetten van de voorwaartse beweging tot hij nadere berichten zou hebben ontvangen van de C.-Lt.Div. Toen hij om streeks 12.00 vernam, dat laatstgenoemde Dordrecht had verlaten, gelastte hij de aanval af. De voor deze onderneming bestemde troepen stonden toen nog op de westelijke oever van de Dordtsche Kil. De compagnie, die het bruggenhoofd Wieldrecht bezet hield, werd om 13.00 aangevallen door vijandelijke pantser wagens en uiteengeslagen. Omstreeks 14.00 was het Eiland van Dordrecht - met uitzondering van de bin nenstad van Dordrecht - in vijandelijke handen. Met betrekking tot Nederland hield de morgenmelding van 13 mei van Luft- flotte 2, die om 6.55 werd uitgegeven, echter slechts het volgende in: 'Op 12 mei te 16.051 maakte de ge Pantserdivisie bij de Moerdijkbruggen con tact met het Luchtlandingskorps. De toestand is in hoofdzaak onveranderd. Mu nitie en levensmiddelen werden aangevoerd. De bruggen bij Rotterdam, Dor drecht en Moerdijk zijn vast in onze handen. In Dordrecht zijn de straatgevechten verzwaard door het gebruik van artillerie door de vijand. Eenheden van de General z.b.V. zijn bereids bij het aanbreken van de dag ge start om deze vijand te bestrijden'. Tegen 7.00 waren twee bataljons wielrijders vanuit de binnenstad naast elkaar opgerukt naar de spoorlijn Zwijndrecht - Sliedrecht. Toen tegen de middag ge ruchten de ronde deden dat pantserwagens naderden, werd een der bataljons teruggenomen. Het andere bataljon zette de opmars echter voort tot het op een vijandelijke pantserafdeling stuitte, die een deel van het personeel gevangen nam. 's Middags probeerde de vijand op verschillende plaatsen met zijn pantserwagens de bruggen te passeren, die toegang gaven tot de binnenstad. Hierin slaagde hij slechts op één punt, maar door het energieke optreden van vaandrig W.C.H. Dekker, die met succes een anti-tank vuurmond bediende, werd hij weer tot de terugtocht gedwongen. Het moreel der verdedigers was echter te ernstig geschokt. Dit had o.m. tot ge- 1 Dat was 14.25 Nederlandse tijd.

NIMH | 1970 | | pagina 347