Uitvoering Duitse aanval volg, dat alle troepen moesten worden teruggenomen op de noordelijke oever van de Merwede. Om 3.00 in de morgen van 14 mei was de terugtocht voltooid, zo dat van dat tijdstip af het gehele Eiland van Dordrecht in handen van de vijand was. In de'Auszug aus Abendmeldung der Luftflotte 2 vom 13.5.40, 19.55' van de ver bindingsofficier van de Luftflotte 2 bij de Legergroep B is o.m. het volgende (ver taald) te lezen: 3 7« Fliegerdivision: de toestand schijnt, evenals de vorige dagen, ondanks plaatselijke sterke aanvallen, verzekerd. Op de straatweg Dordrecht - Rotterdam werden om 13.251 eigen pantserwagens waargenomen. Versterking van de brug genhoofden Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam door onderdelen van de ge Pant serdivisie heeft plaats gevonden. De groep bij Katwijk houdt nog steeds stand. 22e LL.-Inf.Div.: Generaal Graf von Sponeck is met ongeveer 500 man en talrijke gevangenen in Overschie. General z.b. V. liet in de morgenuren met jachtvliegtuigen de vliegparken Vlis- singen en Haamstede aanvallen. 31 vijandelijke vliegtuigen werden vernield.2 Overigens bewaking van het luchtruim boven het Luchtlandingskorps. Luchtge vechten vonden plaats. 10 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten3. De bombardeereenheden van de General z.b.V. bewaakten het Nederlandse kustge bied en de haveningangen. Door het bombarderen van artillerie en colonnes bij Dordrecht en Rotterdam werd het Luchtlandingskorps ontlast. In de loop van de dag ondersteuning van de aanval van het 18e Leger door Stuka-aanvallen op de kazematten in de omgeving van Rhenen en op colonnes in het gebied ten noord oosten van Antwerpen. In de late avond van 13 mei was de militaire toestand aan Nederlandse zijde be paald verontrustend. De pogingen van de Lt.Div. om het Eiland van Dordrecht van vijand te zuiveren hadden volkomen gefaald en de divisie was - onder achterlating van veel materieel - teruggenomen over de Merwede. 1 Dat was 11.45 Nederlandse tijd. 2 Op Vlissingen waren geen vliegtuigen vernield. Op Haamstede waren op dat moment nog maar 28 vliegtuigen aanwezig, nl. 20 onbeschadigde (w.o. 6 gevechtsgerede) en 8 zeer zwaar beschadigde. Deze zijn alle op één gevechtsgereed toestel na (de C V, no. 652) in brand geschoten en ver nield. Er zijn derhalve 27 toestellen vernield. Misschien hebben de Duitsers vier reeds op vorige dagen totaal vernielde toestellen meegeteld. 3 In ieder geval maar 2 Nederlandse, t.w. één G I (no. 3*5) en één T V (no. 856), die in een ge vecht met 8 Me's werden neergeschoten. Een andere G I (no. 321) schoot op die dag een Me 109 neer (zie de bijlage no. 26). 874

NIMH | 1970 | | pagina 348