875 Uitvoering Duitse aanval De troepen van de C.-Groep Kil waren op 14 mei om 5.00 naar het westen terug getrokken, tot achter het Spui. De oorzaak van dit terugtrekken was de omstan digheid, dat de Duitsers ten zuiden van 's-Gravendeel de Kil hadden overschre den en dat de Nederlandse troepen, die waren opgesteld bij de Barendrechtse brug, door allerlei oorzaken in paniek waren teruggetrokken. In Noord-Brabant was de georganiseerde tegenstand gebroken en de as Moerdijk - Rotterdam was vast in Duitse handen. De voorste Duitse eenheden waren het regerings- en militaire centrum van ons land genaderd tot op ongeveer 24 km. Het enige obstakel, dat hun de toegang tot dit centrum nog versperde, was de stad Rotterdam. In Rotterdam was de toestand ongewijzigd. Pogingen om het Duitse bruggen- hoofdje op de noordelijke Maasoever1 en de groep Von Sponeck bij Overschie op te ruimen waren mislukt. Aangezien de O.L.Z. nu ernstig rekening moest houden met de mogelijkheid, dat de vijand bij Rotterdam de Maas over een breed front zou overschrijden, trof hij maatregelen voor de verdediging van de residentie. Zo gaf hij o.m. het bevel om een pantser afweerfront2 te vormen. Bovendien gelastte hij het treffen van voor bereidingen voor de vernieling van de Maasbruggen en verschillende andere bruggen om Rotterdam. De olieinstallaties bij Pernis gingen omstreeks 16.00 in vlammen op. In de namiddag en de nacht ontruimde het Veldleger de Grebbe-(Vallei-) stelling en trok terug op het Oostfront van de Vesting Holland. H.M. de Koningin en het Kabinet vertrokken op 13 mei naar Engeland. Toen het bericht hiervan in de morgen van 14 mei bekend werd, maakte het op velen een verbijsterende indruk. De betekenis en noodzaak van dit vertrek zouden het Nederlandse volk eerst later duidelijk worden. Het is niet moeilijk uit het hiervoren, in grote trekken geschetste algemene beeld van de militaire toestand tot de slotsom te komen, dat er op 14 mei niet veel meer nodig was om de weerstandsresten van de Nederlandse strijdkrachten te vernie tigen. Vooral wanneer men daar bovendien nog bij in aanmerking neemt de betere bewapening, uitrusting en geoefendheid van de op alle fronten zegevierende vijand, alsmede het feit dat hij het luchtruim boven ons land volkomen beheerste. De Duitse maatregelen in de nacht van 13 op 14 mei en het bombar dement van Rotterdam op 14 mei Het gros van de 9e Pantserdivisie, onder bevel van generaal-majoor Dr. A. Hubi- 1 Dit bruggenhoofdje werd bezet gehouden door twee officieren en 56 minderen. 2 Als gevolg van dit bevel werd de aanval op Overschie gestaakt en eerst op 14 mei - te laat - op nieuw ingezet.

NIMH | 1970 | | pagina 349