Uitvoering Duitse aanval Zwaartepunten 1 General z-b. V. ondersteunt het Luchtlandingskorps bij de door braak bij Rotterdam. 2 IVe Fliegerkorps ondersteunt het voorwaarts gaan van het 6e Leger, alsmede van het 18e Leger. Bovendien en dat geldt voor beide - ondersteunt het de strijd tegen de uit het zuidwesten naar de lijn Antwerpen Leuven Namen oprukkende vijandelijke strijdkrachten en doet aanvallen op bezette Belgische vliegparken. In de morgen van 14 mei 1940 vaardigt Adolf Hitler in zijn hoofdkwartier, het 'Felsennest' bij Münstereifel, zijn directief (Weisung) no. 1 r uit. Dit directief luidt (vertaald) als volgt Hoofdkwartier, 14 mei 1940. Directief no. 111. 1 Het verloop van het offensief tot dusverre, toont aan dat de vijand het beginsel dat aan onze operatie ten grondslag ligt niet tijdig heeft onderkend. Hij voert nog steeds sterke strijdkrachten aan naar de lijn Namen - Antwerpen en schijnt de sector vóór Legergroep A te ver onachtzamen. 2 Deze stand van zaken, alsmede de snelle forcering der Maasover gangen in het vak van Legergroep A, hebben de eerste voorwaarde geschapen om in de geest van directief no. 10 door een onder con centratie van zo sterk mogelijke krachten ten noorden van de Aisne in noordwestelijke richting uit te voeren aanval tot een groot succes te komen2. De ten noorden van de lijn Luik Namen strijdende troepen valt daarbij de opdracht ten deel, op eigen kracht zo sterk mogelijke vijandelijke troepen door aanvallend optreden te binden en te misleiden. 3 Op de noordelijke vleugel is het weerstandsvermogen van het Nederlandse leger krachtiger gebleken dan werd verondersteld. Poli tieke, zowel als militaire redenen maken het nodig deze tegenstand spoedig te breken. Het is de taak van het Leger de Vesting Holland 1 Het in de Duitse taal gestelde directiefis als bijlage no. 55 opgenomen. 2 Directief no. 10 van 30 januari 1940 bevat de aanwijzingen, bevelen, enz. voor de opmars naar het westen, zoals op 10 mei werd uitgevoerd. 882

NIMH | 1970 | | pagina 356