Uitvoering Duitse aanval Aan de Kommandant van Rotterdam. Aan Burgemeester en Wethouders en die Autoriteiten van den Staat in Rotterdam. De weerstand, die in het open stad Rotterdam tegen de offensieve der Duitsche troepen getoont wordt, noodzaakt mij indien Uwe weerstand niet onmiddellijk gestaakt wordt, die doelmatige maatregelen te nemen. Dit kan de volledige vernieling van het stad ten gevolge hebben. Ik verzoek U als een man die verantwoordingsgevoel bezit, daarop aan te dringen, dat het stad niet dit zware verlies lijden moet. Als teeken van overeenstemming verzoek ik U dadelijk een parlementaire te sturen, welke die noodige vollemacht bezit. Indien ik binnen twee uuren na de overhandiging van deze mededeeling keen antwoord ontvang ben ik genoodzaakt die scherpste maatregelen van vernieling te nemen. De Kommandant van de Duitsche troepen. De Kantonnementscommandant stelde zich omtrent het te geven antwoord in verbinding met de O.L.Z. De Burgemeester, die eenzelfde schrijven had ont vangen, kwam op de commandopost van de Kant.C. Kapitein Hoerst keerde om 12.00 terug en meldde, dat hij urenlang in Rotterdam was opgehouden, omdat men kennelijk tijd wilde winnen voor een bespreking met de Nederlandse regering. Hij had echter de indruk gekregen, dat er wel neiging bestond tot onderhandelen over de overgave. Een Nederlandse parlementair zou om 12.40 verschijnen aan de noordelijke brug in Rotterdam. Op grond van dit bericht besloot generaal Schmidt het tijdstip van het luchtbom bardement, dat op 13.20 was vastgesteld, voorlopig te verschuiven. Aan de General z.b.V., die zoals nu zal blijken K.G. 54 onder zijn bevelen had gekregen, werd om 12.00 het volgende radiobevel verzonden: 'Bomangriffe Rotterdam wegen übergabe Verhandlungen aufge- geschoben. Neue Startbereitschaft melden'1. De C.-XXXIXe Legerkorps ontving daarop een radiobericht, dat inhield dat de vliegtuigen reeds onderweg waren. Wanneer het luchtbombardement niet moest worden uitgevoerd, diende dit door het afschieten van rode seinpatronen aan de vliegtuigen kenbaar te worden gemaakt. 1 Aan de C.-Luftflotte 2 werd een radiobevel gezonden, waarvan de afzender niet bekend is. De inhoud van dit bevel was: 'Angriff wegen Verhandlungen aufgeschoben, Startbereitschaft sofort wieder herstellen'. 886

NIMH | 1970 | | pagina 360