Uitvoering Duitse aanval Dit radiobevel aan Luftflotte 2 werd om 16.30 aangeboden, doch wegens co deringsmoeilijkheden pas om 18.23 verzonden. De uitvoering ervan bleef overi gens achterwege, omdat Rotterdam reeds om 13.30 was gebombardeerd en de ontzetting van de groep Von Sponeck reeds gaande was. Uit de inhoud van het bevel blijkt duidelijk de mentaliteit van zijn afzender. Is onder deze omstandigheden aan te nemen, dat Göring diezelfde morgen tijdens zijn 'stundenlange erregte' telefoongesprekken met Kesselring een meer mens lievend standpunt zou hebben ingenomen? Men weet heden ten dage genoeg van de toenmalige Opperbevelhebber der Luftwaffe om deze vraag met een positief 'neen' te beantwoorden. Ook geeft het bevel een kijk op de minachting, die Göring had voor de bevelsver houdingen. Want wie zou naar de groep Von Sponeck moeten doorbreken? De C.-Fl.Div. 7 stond onder bevel van de G.-XXXIXe Legerkorps en over deze, noch over de C.-i8e Leger of de C.-Legergroep B had Göring enige bevelsbe voegdheid. Wij verlieten de Nederlandse parlementair op het ogenblik, dat hij op de Willems brug liep en de eerste bommen op Rotterdam-Noord vielen. Terwijl het bombardement in volle gang was, meldde kapitein Backer zich terug bij de Kant.C., aan wie hij de eisen van de Duitse bevelhebber overhandigde. De telefoonverbinding met 's-Gravenhage was als gevolg van het bombarde ment - toen echter reeds verbroken, zodat overleg met de O.L.Z. was uitge- gesloten. De Kant.C. stond toen dus voor een zware beslissing. Hij overwoog, dat met de vermoeide troepen en zonder hulp van buiten de verdediging niet lang meer zou kunnen worden volgehouden. Bovendien drong de Burgemeester van Rotterdam er bij hem op aan, de stad en de weerloze burgerbevolking niet langer aan verdere vernietiging bloot te stellen1. De luitenant-kolonel van de Generale Staf J.J.C.P. Wilson, die optrad als ge machtigde van de O.L.Z. in de staf van de Kant.C., stelde nadat hij de offi cieren had bijeengeroepen - de volgende vraag 'Kolonel, ik ben hier als gemachtigde van de O.L.Z. Namens de O.L.Z. vraag ik U, welke beslissing U - afgesneden van Uw chefs - neemt'. Kolonel Scharroo antwoordde hierop: 'Capituleren'. Luitenant-kolonel Wilson deelde daarop mee, dat hij naar 's-Gravenhage zou gaan om de beslissing van de O.L.Z. te vernemen en zei vervolgens: 1 Het bombardement kostte aan 814 inwoners van de stad het leven. 891

NIMH | 1970 | | pagina 365