Uitvoering Duitse aanval tact is gezocht, niettegenstaande het feit dat de G.-XXXIXe Legerkorps reeds om 12.00 radiografisch had gevraagd om het luchtbombardement - in verband met de onderhandelingen - naar een later tijdstip te verschuiven. Voor het niet tot stand komen van de radioverbinding tussen Rotterdam-Zuid en het Geschwader, dat omstreeks 11.45 was gestart, kan dus moeilijk een bevredi gende verklaring worden gegeven. Of zoude C.-K.G. 54 terzake inderdaad recht streeks geheime instructies van Göring hebben ontvangen, zoals boze tongen wel beweren? Van afgeschoten seinpatronen kan men immers altijd zeggen, dat men deze niet heeft gezien. Het bewijs van een dergelijke persoonlijke interventie van Göring zal echter moeilijk zijn te geven, want waarom had Oberstleutnant Höhne, de commandant van de linker formatie, deze opdrachten dan niet? Hij heeft immers wèl op de lichtsignalen gereageerd. De C.-XXXIXe Legerkorps verzond om 13.50 aan de C.-i8e Leger een radio bericht van de volgende inhoud 'Bombenangriff 15.00 Uhr1 nicht mehr abzubremsen. Fiel in lau- fende Verhandlungen. Fortsetzung fraglich. Angriff vorlaufig er- schoben'. Gen.Kdo. XXXIX. In het dagboek van het legerkorps staat verder vermeld: '15.00 Uhr (13.20 Ned. tijd). Vor Beendigung der Verhandlungen fielen von diesen Verbanden um 15.00 Uhr noch ein Teil der Bom- ben zur selber Zeit, als über die Brücke der Unterhandler zurückkehr- te. Etwa 50 Bomben trafen den Stadtteil am Nordufer der Neuen Maas, Rotterdam-Mitte und - Ost. Auch durch die vom Boden abgeschos- senen roten Leuchtkugeln konnte der Angriff nicht mehr aufgehalten werden. 17.10 Uhr. Um 17.10 Uhr (15.30 Ned. tijd)2 erschienen beim Kd. Gen. holl. Unterhandler, darunter Oberst Scharroo, der Komman- dant von Rotterdam selbst, der einen völlig verstörten Eindruck machte. Die Stadt wird bedingungslos übergegeben. 1 Dat is dus 13.20 Nederlandse tijd. 2 Volgens de Nederlandse gegevens 15.50. 895

NIMH | 1970 | | pagina 369