Uitvoering Duitse aanval De O.L.Z. gaf daarna bovendien bevel de archieven te vernietigen, teneinde te voorkomen, dat de Duitsers voor hen waardevolle gegevens in handen zouden krijgen1. De O.L.Z. achtte het gewenst ook op andere wijze zijn besluit aan de hoogste Duitse bevelhebber kenbaar te maken. Hij stuurde daarom luitenant-generaal b.d. W.J.C. Schuurman (Hoofd van de censuur), vergezeld van een adjudant en een ambtenaar naar de Duitse gezant, die zich in Hotel des Indes bevond. In dit hotel verbleef ook de Duitse luchtvaartattaché. Toen het besluit tot het neerleggen der wapens aan de gezant was medegedeeld, begaf de luchtvaartattaché zich met generaal Schuurman naar het A.K.H., waar na een aantal radio-mededelingen werden uitgezonden, die hierna zijn weerge geven. Tevens werd bij de Duitse gezant geprotesteerd tegen het luchtbombarde ment op Den Helder, dat zoals uit een bericht van de C.-Stg.Hd. was gebleken - had plaats gevonden nadat de wapens reeds waren neergelegd. De Duitse gezant en de luchtvaartattaché verzonden de volgende berichten (vermoedelijk per telex naar Jaarsveld, waar deze over de omroepzenders werden uitgezonden) 'an oberkommando deutscher wehrmacht dringend, hollandische oberbefehlshaber teilt mit dasz trotz um neunzehn uhr hollandischer zeit erfolgter waffenniederlegung hollandischer wehrmacht aus- genommen seeland, den helder zwanzig uhr dreiszig durch luftwaffe bombardiert wird. deutsche gesandtschaft. auswartig berlin dringend. herrn reichsminister und staatssekretar sofort vorlegen. heute 14 mai ig.oo uhr hiesiger zeit erschien bei mir der hollandische general schuurman und erklarte mir folgendes ich habe euer exzellenz die mitteilung zu machen dasz die hollan dische wehrmacht mit ausnahme ihrer truppen in seeland vor den anmarschierenden deutschen truppen die waffen streckt. ich nam diese mitteilung entgegen. in anschlusz daran hat der ober- kommandierende der hollandische wehrmacht durch die luftattaché 1 Hierdoor is de belangrijkste documentie van de oorlogshandelingen verloren gegaan, zodat later de gebeurtenissen vrijwel geheel uit het geheugen in verslagen en rapporten moesten worden vastge legd. 898

NIMH | 1970 | | pagina 372