Uitvoering Duitse aanval noorden, naar Katwijk oprukte en dat de SS Leibstandarte Adolf Hitler verbin ding zocht met generaal Von Sponeck. In punt 3 van de melding stond General Z-b. V. verstarkt durch K.G. 54 unterstützte weiterhin das Luftlandekorps durch Bombenangriff. Angriff des X A.K. gegen Grebbelinie wurde durch Einsatz der Stuka Gruppe IV./L.G. 1 un- terstützt Ook in de avondmelding van de C.-i8e Leger, die om 17.50 werd uitgegeven, werd met geen woord gerept over Rotterdam en over het neerleggen van de wapens. Eerst in het legerbericht van de C.-Legergroep B, dat op 14 mei om 19.50 uit ging, werd gesproken van Nach einer Rundfunkproklamation beabsicht der hollandische Ober- befelshaber der Wehrmacht, General Winkelman, mit Ausnahme in der Provinz Seeland den Kampf aufzugeben Het bombardement van Rotterdam en het dreigement om Utrecht hetzelfde lot te doen ondergaan, hebben er toe geleid dat de strijd in Nederland - met uit zondering van die in de provincie Zeeland - werd gestaakt. Dat de Duitsers schuld treft voor de onnodige verwoesting van een groot deel van Rotterdam lijdt geen twijfel; een en ander blijkt voldoende uit het hiervoren ge stelde. Waarom moest het K.G. 54 starten voor de bombardementsvlucht, terwijl de mogelijkheid groot was, dat de stad zich om 13.30 reeds zou hebben overgegeven? De opdracht om te starten zou gemotiveerd zijn geweest, indien men over goede radioverbindingen de beschikking had gehad, zodat de zekerheid bestond dat het eskader tijdens de heenvlucht eventueel kon worden teruggeroepen. En deze zekerheid bestond, blijkens de opmerking van generaal Kesselring over de ver bindingen, bepaald niet. De C.-K.G. 54 had voor het al dan niet uitvoeren van het bombardement orders moeten ontvangen van de C.-XXXIXe Legerkorps, omdat deze over de overgave van de stad in onderhandeling was met de Kant.G. van Rotterdam. Een man als Hermann Göring, toen op het toppunt van zijn macht, achtte het echter on bestaanbaar dat een K.G. - zonder zijn toestemming onder de bevelen werd ge steld van de commandant van een legereenheid. Vandaar ook de omslachtige en ingewikkelde bevelsverhoudingen, die de C.-XXXIXe Legerkorps zo'n moeite veroorzaakten, ondanks de aanwezigheid van generaal Student, die hem inzake luchtmachtaangelegenheden zo uitstekend van advies kon dienen. 900

NIMH | 1970 | | pagina 374