Uitvoering Duitse aanval Voor de samenwerking met het spoorweggeschut, dat bij Elten en Kianenburg was opgesteld, was aangewezen de Aufklarungsstaffel 3. (F) io1. Het 6e Leger was op 10 mei 1940 van noord naar zuid opgesteld met het IXe, het Xle, het IVe en het XXVIIe Legerkorps in eerste lijn, terwijl het XVIe Pantserkorps2 zich in tweede lijn bevond, in de omgeving van Mönchen-Glad- bach. Voor zover uit de beschikbare gegevens is na te gaan waren op 10 mei bij dit Leger ingedeeld de Aufklarungsstaffeln 2. (F) 11, i.(H) 41, 2.(H) 41, g.(H) LG 2, 4. (H) 12,4. (H) 13, 4. (H) 22 en 1(H) 23. Kort na 10 mei werd de Aufklarungsstaffel 2. (F) 11 ingedeeld bij Legergroep B en de Staffel 3. (F) 10, die oorspronkelijk was aangewezen voor de samenwerking met het spoorweggeschut, bij het 6e Leger. Aangezien de bevelen van de C.-6e Leger aan de te zijner beschikking gestelde Staffeln niet zijn bewaard gebleven, kan slechts een beschrijving worden gegeven van het optreden van de vliegtuig- verbanden, die met het 18e Leger samenwerkten. Het gebruik van de verschillende Staffeln bij het 18e Leger Bijlage 3 van de Aufmarschanweisung van de C.-i8e Leger, dd. g maart 1940 geeft nauwkeurige richtlijnen voor het optreden van de bij dit Leger ingedeelde vliegtuigverbanden. Hoe de samenwerking met het Fliegerkorps z.b.V. was ge regeld, werd hiervoor reeds beschreven. Wat de luchtverdediging betreft, zouden de jachtvliegtuigen van dit Fliegerkorps op 10 en 11 mei - voor zover zij niet elders gebonden zouden zijn - tussen het IJsselmeer3 en de Waal in beperkte mate de gevechtsverkenning van het 18e Leger beveiligen, terwijl de LuftgaueXI en VI zo spoedig mogelijk de bewaking van het Duitse luchtruim tot aan de Nederlandse grens moesten overnemen. Bovendien dienden genoemde Luftgaue bij het voortschrijden van de aanval te zorgen voor de bescherming van de grond-organisatie der Luftwaffe in het bezet te gebied. 1 (F) Staffeln dienden, zoals reeds eerder in een voetnoot werd vermeld, voor Fernauf klarung(H) Staffeln voor tactische verkenning. De Staffeln hadden een sterkte van 12 vliegtuigen. De (F) Staffeln waren uitgerust met vliegtuigen van het type Dormer-Do 17, de (H) Staffeln met die van het type Henschel-Hs 126 of Focke Wulf-Fw 189. Bij de (H) Staffeln trof men ook nog twee Fieseler Storch-Fi 156 vliegtuigen aan t.b.v. de snelle verplaatsing van de korpscommandant of van stafofficieren en voor het overbrengen van bevelen en berichten. 2 De 4e Pantserdivisie van dit korps was op 10 mei gedetacheerd bij het IVe Legerkorps (Maas- tricht) 3 In de bijlage zelf wordt gesproken van 'Zuiderzee (i.p.v. IJsselmeer) 906

NIMH | 1970 | | pagina 380