Uitvoering Duitse aanval Lichte Divisie over Gorinchem teruggaan naar het noorden, naar de Vesting Holland. Het wordt mogelijk geacht, dat het Nederlandse Veldleger de Grebbe- linie zal verdedigen, doch met de strijdkrachten ten zuiden van de Waal zal te- ruggaan op de Vesting Holland. Het Luchtlandingskorps moest derhalve in het gebied Rotterdam-Dordrecht met deze strijdkrachten rekening houden, alsmede met het Nederlandse Ie Legerkorps. In het bevel, dat de G.-XXVIe Legerkorps in de namiddag van 10 mei uitgaf, staat met betrekking tot de op 11 mei uit te voeren verkenningen nog het volgende 4. (H) 21 verkent in het gebied de Waal (Gorinchem) - Turnhout - Eindhoven. Het antwoord op de volgende vragen moet worden vast gesteld a wordt de Zuid-Willemsvaart door de vijand verdedigd en welke bruggen over dit kanaal zijn vernield? b zijn er in de Vesting Holland terugtrekkende bewegingen te on derkennen en waar? c gaan er over de wegen, die de lijn Geertruidenberg - Turnhout snijden, colonnes naar het oosten? In het bevel voor 13 mei van de C.-i8e Leger, dat op 12 mei 1940 om 18.50 (Ned. tijd) werd uitgegeven1, kan men o.m. lezen dat oorlogsschepen bij Den Helder, ter hoogte van Amsterdam en bij Hoek van Holland door de Luftwaffe werden aangevallen. Voorts dat het er voor het XXVIe Legerkorps op aan komt, door een onweerstaanbaar voorwaarts dringen naar het westen het gebied tussen Breda en de monding van de Schelde vast in eigen handen te krijgen, de ver binding met de Fl.Div. 7 tot stand te brengen en spoedig eenheden vrij te maken voor de aanval op de Vesting Holland van het zuiden uit2. Met betrekking tot de luchtverkenning vermeldt het bevel 'Auftrage für Luftaufklarung wie bisher'. De Luchtverdediging aan de Maas zou op 13 mei door het 18e Leger worden overgenomen, waartoe het reeds ter plaatse aanwezige Flak Btl. 605 onder bevel van dit Leger kwam. 1 De bevelen voor de 12e mei zijn niet meer aanwezig. 2 Uit de Duitse bescheiden blijkt duidelijk ,dat onder de monding van de Schelde moet worden ver staan het gebied, waar deze rivier op Nederlands territoir komt, dus in de omgeving van Bath. In het bevel vermeldt de C.-i8e Leger o.m. 'Aus dem Raum um Antwerpen führte der Gegner am 12.5 keine starkeren Krafte gegen die Linie Tilburg - Breda heran'. 912

NIMH | 1970 | | pagina 386