Uitvoering Duitse aanval In het bevel van de G.-XXVI Legerkorps, dat in de namiddag van 12 mei uit ging en waarin de opdrachten voor 13 mei waren vervat, treft men aan 4-(H) 21 verkent in het gebied Willemstad - Barendrecht - Turnhout - Geertruidenberg. De antwoorden op de volgende vragen moeten worden vastgesteld a waar zijn de voorste afdelingen van de 9e Pantserdivisie? b hoe is de toestand in de omgeving van de Moerdijk? c rukken vijandelijke troepen uit het gebied van Antwerpen op naar het noorden of naar het noordoosten? Toen de Aufklarungsstaffel deze verkenningsopdracht kreeg, was vanzelfsprekend nog niet bekend, dat het contact tussen de troepen van het Luchtlandingskorps in het zuidelijke Moerdijk-bruggenhoofd en de voorste eenheden van de 9e Pantserdivisie intussen tot stand was gekomen. Uit de gestelde vragen blijkt bovendien duidelijk, dat de Duitsers nog steeds vreesden, dat bij het niet spoedig tot stand komen van bedoeld contact, alsnog een wig zou kunnen worden ge dreven tussen de ge Pantserdivisie en de Moerdijkbruggen door de uit de Vesting Antwerpen in noordoostelijke richting oprukkende geallieerde eenheden. Op de voorafgaande bladzijden is reeds vermeld, dat de C.-i8e Leger in de na middag van 13 mei radiografisch opdracht gaf de tegenstand in Rotterdam met inzet van alle beschikbare middelen te breken, terwijl zijn schriftelijk bevel van 15.50 inhield, dat de Vesting Holland op 14 mei van drie zijden tegelijk moest worden aangevallen. In dit bevel gelastte hij o.m. voor 14 mei: 7. (F) LG 2 verkent de eilanden in de Scheldemonding, het schier eiland Walcheren, het gebied Neuzen Gent - Antwerpen en het noordelijke deel van de Vesting Holland; 4. (H) 23 verkent tot de lijn Amsterdam - Gouda - Gorinchem; 4. (H) 21 verkent: a in het zuidelijke deel van de Vesting Holland tot de lijn Gorin chem Woerden Leiden. De vliegtuigen, die deze verkenningen uitvoeren, moeten samenwerken met het XXXIXe Legerkorps; b in het gebied tussen het Hollandsch Diep en de kust, westelijk van de lijn Steenbergen - Bergen op Zoom noordelijke en noord oostelijke rand van de Vesting Antwerpen. De G.-XXVIe Legerkorps omschreef in zijn bevel van dezelfde datum het ver- kenningsgebied voor zijn Aufklarungsstaffel 4. (H) 21 iets nauwkeuriger, en wel als volgt: Willemstad - Bergen op Zoom - Antwerpen - Turnhout - Geertruiden berg en de kust van het eiland Walcheren. 9*3

NIMH | 1970 | | pagina 387