Uitvoering Duitse aanval Op 14 mei gaf de C.-XXVIe Legerkorps om 21.00 een bericht uit, waarin hij zijn onderdelen ervan in kennis stelde, dat de Nederlandse troepen - met uitzondering van die in Zeeland de wapens hadden neergelegd. Hij deelde verder mee, dat hij een parlementair naar voren had gezonden, met een ultimatum. Bij niet inwil liging van deze eis, zou in de morgen van 15 mei door land- en luchtstrijdkrachten een concentrische aanval worden uitgevoerd, waarbij o.m. 21 afdelingen zware artillerie, 6 Stuka- en 5 Bombengeschwadern zouden worden ingezet. Gezien de strijdmacht, waarover de General z.b.V. organiek beschikte, lijkt het genoemde aantal Geschwadern op het eerste gezicht lichtelijk overdreven. Men bedenke echter, dat de General z.b.V. tijdelijk beschikte over K.G. 30 van het Xe Fliegerkorps, terwijl het Ie Fliegerkorps van Luftflotte 3 op 15 mei om 10.20 (Ned. tijd) naar Luftflotte 2 zou overgaan. Bovendien zou het VlIIe Fliegerkorps on getwijfeld een aantal Stuka-Geschwadern voor deze aanval hebben kunnen af staan. Het ultimatum heeft geen enkele Nederlandse commandant op 14 mei bereikt, om dat de Bath-stelling vóór de komst van de Duitse parlementair was ontruimd. In het ultimatum was ook de eis gesteld, dat een Nederlandse parlementair zich op 15 mei om 5.20 (Ned.tijd) diende te melden bij de voorste Duitse lijn. Indien dit niet geschiedde, zou de aanval om 6.35 worden ingezet door de gevechtsgroep Hausser, bestaande uit een versterkt regiment, waarbij o.m. twee zware batterijen van I./Flak 49 waren ingedeeld. Het luchtwapen zou de groep bij het voorwaarts gaan ondersteunen. Eerst moet echter het bevel van de C.-i8e Leger voor 15 mei, dat later werd uit gegeven dan het legerkorpsbevel, nog in ogenschouw worden genomen. Het hield o.m. het volgende in het Xe Legerkorps werd bestemd om Nederland ten noorden van de lijn: de Waal de Nieuwe Merwede het Hollandsch Diep - het Krammer de Hals te bezetten, de Nederlandse strijdkrachten te ontwapenen en de kust te verdedigen het XXXIXe Legerkorps zou op 16 mei een demonstratieve mars door Amsterdam maken en vervolgens ter beschikking van het Leger blij ven in het gebied Arnhem- Utrecht; de Fl.Div. 7 en de 22e LL.-Inf.Div. kwamen rechtstreeks onder bevel van het 18e Leger en zouden zo spoedig mogelijk naar Duitsland worden verplaatst de Ie Cavaleriedivisie werd gesteld onder bevel van de C.-Xe Leger korps 916

NIMH | 1970 | | pagina 390