Uitvoering Duitse aanval de C."7.(F) LG 2 kreeg opdracht om de kust van de Wadden-eilanden tot Ostende en het gebied Ostende - Gent - Termonde de Schelde tot Bath - Willemstad - eiland Goeree te verkennen en daarbij in het bijzonder aandacht te wijden aan a het scheepvaartverkeer en ontschepingen aan de kust; b het controleren van de naar Antwerpen leidende wegen; c het spoorwegverkeer van de kust naar het oosten d vijandelijke bewegingen van het zuiden naar het verkenningsge- bied, in het bijzonder op de wegen in de richting Gent, Termonde en Mechelen, en e. waar zijn vliegvelden, hun bezetting en lucht- en jachtafweer? 4-(H) 2i kwam tevens onder bevel van de G.-XXVIe Legerkorps; 4-(H) 2i en 4-(H) 23 moesten verkennen in het aanvalsvak van het legerkorps tussen de Schelde en de weg Antwerpen - Lier - Breda. Het werd van groot belang geacht om voor de beraamde aanval op Antwerpen zoveel mogelijk gegevens over de vijand te verkrijgen. I./Flak 4g bleef ingedeeld bij het XXVIe Legerkorps; II./Flak 241 kwam rechtstreeks onder bevel van het Leger. De afde ling moest het gebied Tilburg Breda Gilze beschermen, met het zwaartepunt rond Breda. In de vroege morgen van 15 mei stelden verkenningsvliegtuigen vast, dat het ge bied ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland vrij was van vijand en dat alleen het terrein ten westen van dit kanaal nog door troepen was bezet. Tussen 4.20 en 5.20 waren autocolonnes verkend, die van Goes naar Vlissingen reden, en tussen 4.20 en 11.55 had men oorlogsschepen op de Schelde en in de omgeving van Vlissingen waargenomen. Op deze schepen werden in de voormiddag luchtaan vallen gedaan, waarbij een Britse torpedojager zo zwaar werd beschadigd, dat het schip op de wal moest worden gezet. Omstreeks 8.00 bombardeerde het Fl.Korps z.b.V. de Zanddijkstelling tussen Yerseke en de spoorbaan, terwijl laag vliegende jachtvliegtuigen dit stellingge deelte met hun boordwapens onder vuur namen. Deze bombardementen en be schietingen duurden tot omstreeks 11.00 Uit Hoofdstuk VI is bekend, dat de bezetters van het aangevallen deel der stelling hierdoor dusdanig werden gedemoraliseerd, dat zij in paniek een goed heenkomen zochten over het Kanaal door Zuid-Beveland. Deze ordeloze vlucht had het be ruchte sneeuwbaleffect op het overige deel der stellingbezetting, zodat succes sievelijk alle onderdelen de stelling verlieten en over het kanaal in westelijke 9*7

NIMH | 1970 | | pagina 391