Uitvoering Duitse aanval richting terugtrokken. Zodoende werd de Zanddijkstelling ontruimd nog vóór de Duitsers één artilleriegranaat hadden afgevuurd. Het voorgevallene geeft weer eens een klassiek voorbeeld van het fnuikend effect van luchtaanvallen op onvoldoend geoefende en onvoldoend geleide troepen, met een gedaald moreel. In de ter beschikking staande Duitse gegevens is uiteraard weinig vermeld over de actie tegen de Zanddijkstelling. Meer aandacht is gewijd aan het front tegen Antwerpen en Noord-Frankrijk. De Duitsers beschouwden de 'Actie Walcheren', zoals het optreden van de Groep Hausser tegen de verdedigers van Zuid-Beveland en Walcheren werd genoemd, blijkbaar slechts als een neven-actie. Een en ander blijkt o.m. uit het bevel van de C.-XXVIe Legerkorps voor 16 mei, waarin de C."4.(H) 21 wordt opgedragen het Noord- en het Noordoost-front van de Vesting Antwerpen te laten fotograferen (bijzonder bevel) en het gebied tussen Kranek1 en de westkust van Walcheren, alsmede de Wester Schelde te bewaken. Op 16 mei bombardeerden de Duitsers bij het aanbreken van de dag de Franse stellingen op de westelijke kanaaloever, die over het algemeen uitsluitend uit schuttersputten bestonden. De Fransen werden door dit bombardement ernstig moreel geschokt en kwamen nog meer in verwarring, toen bleek dat vijandelijke infanteriepatrouilles ge durende de nacht het kanaal waren overgestoken. Toen de Duitsers daarop in de loop van de morgen met gebruikmaking van drijfzakken over een breed front het kanaal overstaken, stroomden de Franse troepen tegen 11.00 in paniek in weste lijke richting terug. De aanvalsgroepen kregen bij deze overgang slechts weinig luchtsteun, omdat alle beschikbare gevechtsvliegtuigen 's middags in België en Noord-Frankrijk moesten worden ingezet. In de 'Ergebnisse der Aufklarungs- und Kampftatigkeit der Luftflotte 2' van 16 mei 1940 (20.35 Ned. tijd) wordt over de toestand in de lucht opgemerkt: 'Absolute eigenen Luftüberlegenheit im Bereich der Luftflotte 2, schwache feindliche Jagdabwehr'. Over de inzet van het Fliegerkorps z.b.V. wordt slechts vermeld: 'General z.b.V. gegen Küstengebiet und Provinz Zeeland, sowie 1 Als plaats niet kunnen ontdekken. Vermoedelijk is hier het water 'Krammer' bedoeld. Een en ander zou kunnen blijken uit een bevel van de C.-XXVIe Legerkorps, dat op 15 mei om 17.00 werd gegeven aan de C.-M.G.Btl. 15 en dat luidde: M.G.Btl. 15 sichert den heute errechten Raum und verhindert Landungsversuche zwischen Volkerak, Kranek und Oosterschelde. 'Het is duidelijk dat hierKrammeris bedoeld. 918

NIMH | 1970 | | pagina 392