Uitvoering Duitse aanval trokken de eerste Duitse afdelingen langs Middelburg, ten oosten van het Kanaal door Walcheren. Aldaar meldde zich een Nederlands officier bij hen en deelde mee, dat de Nederlandse troepen op Walcheren en Noord-Beveland de wapens neerlegden. Nog dezelfde avond rukten de Duitse troepen de stad Vlissingen binnen. De korte avondmelding van de Verbindingsofficier van Luftflotte 2 bij Legergroep B vermeldt over deze strijd slechts, dat de onderdelen van de General z.b.V. zee doelen voor de Hollandse en Belgische kust aanvielen en het voorwaarts gaan van het 18e Leger op Walcheren ondersteunden. In de 'Absichten der Luftflotte 2 für den 18.5.40' van genoemde verbindingsoffi cier komt o.m. voor General z.b. V.: a steun aan de actie tegen Walcheren b de aanval op de vliegparken c gebruik van het K.G. 30 tegen zeedoelen in het Kanaal; d in de voormiddag moet de luchtsteun worden beperkt om in de namiddag met maximum krachten te kunnen optreden tegen trans porten e.d. in het vermoedelijke verzamelgebied ten zuidwesten van Brussel of ten zuiden van Amiens, een en ander afhankelijk van de resultaten van de luchtverkenning. In de morgenmelding van de C.-i8e Leger van 18 mei te 7.00 kan men lezen, dat de Nederlandse bezetting van de eilanden in Zeeland heeft gecapituleerd en in de om 17.00 uitgegeven avondmelding van dezelfde commandant staat vermeld: 'Der Widerstand des Feindes an der NO.-Front von Antwerpen wurde gebrochen. Die Stadt selbst wurde genommen. Feind ging aus Ant werpen über die Schelde zurück. Auf dem Westufer anscheinend nur geringer Widerstand'. Na de val van Antwerpen lag de weg naar Zeeuwsch-Vlaanderen open en op 19 mei begonnen de Duitsers hun opmars naar dit nog niet bezette deel van Nederland. Aangezien zich hier slechts zeer zwakke Nederlandse afdelingen bevonden, werd de verdediging van dit gebied hoofdzakelijk gevoerd door Belgische en Franse troepen. Voor wat betreft de strijd op Schouwen-Duiveland, wordt verwezen naar Hoofd stuk III, subd. Dit eiland bevond zich reeds op 17 mei om 7.00 geheel in Duitse handen. 920

NIMH | 1970 | | pagina 394