Algemene nabeschouwing HOOFDSTUK X Naast de beschouwingen die aan de verschillende hoofdstukken of onderdelen daarvan werden toegevoegd, worden in dit hoofdstuk over een aantal belangrijke onderwerpen nog enkele algemene opmerkingen gemaakt. i De Militaire Luchtvaart Uit de gememoreerde feiten is wel gebleken, dat het luchtvarend personeel der Militaire Luchtvaart, ook al beschikte het slechts over weinig, en voor een be langrijk deel verouderd vliegtuigmaterieel, 'met grote moed en zelfopoffering zijn taak heeft volbracht, door, zonder te letten op aantal en hoedanigheid der vijandelijke vlieg tuigen, zonder de minste aarzeling aan te vallen, waar zich daartoe de gelegenheid voordeed'L De vliegtuigbemanningen bonden de strijd met de overmachtige en modern uit geruste tegenstander aan, om deze zoveel mogelijk afbreuk te doen. De bemanningen zouden hun taak echter niet hebben kunnen vervullen, in dien zij daarbij niet volledig waren gesteund door het technisch personeel der Militaire Luchtvaart, dat 'onder de moeilijkst denkbare omstandigheden, zowel op de vliegvelden als daarbuiten, ten volle heeft voldaan aan het devies: Moed, Beleid en TrouwL Hier past dan ook een woord van lof voor het grondpersoneel, dat dag en nacht, veelal in de open lucht, heeft gewerkt - gezwoegd is eigenlijk een juister woord - om voortdurend een maximum aantal vliegtuigen gevechtsgereed te houden. Hun strijd was veelal het leveren van vakkundige improvisaties en een zich behelpen bij gebrek aan technische faciliteiten. 1 Het gecursiveerde gedeelte is een woordelijke aanhaling uit de overwegingen, die geleid hebben tot de toekenning aan de Militaire Luchtvaart van het Ridderkruis 4e klasse der Militaire Willems- Orde (Zie de bijlage no. 39). 921

NIMH | 1970 | | pagina 395