Samenvatting en nabeschouwing Het Nederlandse luchtverdedigingspotentieel bestond, wanneer de luchtdoelar tillerie buiten beschouwing wordt gelaten, slechts uit 23 Fokker-G I A (Mercury) vliegtuigen en 28 Fokker-D XXI jagers, derhalve uit 51 jachtvliegtuigen, terwijl voor de indirecte luchtverdediging nog 9 Fokker-T V bommenwerpers beschik baar waren. Aan Duitse zijde stonden daar ongeveer 240 jachtvliegtuigen en 160 bommen werpers tegenover, derhalve 400 tegen 60, of 20 tegen 3. Het verloop van de ongelijke strijd is voldoende beschreven in de hoofdstukken II, III en IV. In het kort verging het de Militaire Luchtvaart op 10 mei 1940 met haar vliegtuigen als volgt De 3e en de 4e Ja.V.A. op de vliegparken Waalhaven en Bergen, beide uitgerust met G I'n betaalden vroeg in de morgen van 10 mei een hoge tol, toen op het eerstgenoemde park op de grond drie G I'n en op het andere park elf G I'n van licht tot onherstelbaar werden beschadigd. Van de acht van Waalhaven gestarte G I'n konden er kort daarna zeven niet meer aan de strijd deelnemen. Op 11 mei waren drie van de beschadigde G I'n weer gevechtsgereed, die toen met een G I van Waalhaven, die juist op 10 mei gereviseerd op Schiphol stond, een detache ment vormden op het vliegpark Schiphol. Deze vier G I'n, later nog versterkt met drie herstelde toestellen van Bergen en één overgebleven G I van Waalhaven, hebben gedurende de volgende gevechtsdagen nog wel een rol gespeeld. Zij konden de vijand echter niet veel afbreuk meer doen. De D XXI vliegtuigen van de ie en de 2e Ja.V.A., die gestationeerd waren op het vliegkamp De Kooy en het vliegpark Schiphol, waren op 10 mei tijdig in de lucht. Door de herhaalde aanvallen van de vijand op het vliegkamp De Kooy verloor de ie Ja.V.A. veel toestellen, zodat de afdeling op 11 mei, toen de ie en 2e Ja.V.A. werden verenigd op het vliegpark Buiksloot, nog vijf gevechtsgerede jagers telde1. De 2e Ja.V.A. verloor vier toestellen en bracht er dus slechts vijf naar Buiksloot. De D XXI-afdeling van het vliegpark Ypenburg (1-V-2 Lv.R.) ontmoette in de lucht zoveel tegenstand, dat op één toestel na alle vliegtuigen verloren gingen. De afdeling die was uitgerust met de Douglas-8A 3N vliegtuigen (3-V-2 Lv.R), ver loor in luchtgevechten al haar toestellen. Van de Bom.V.A., uitgerust met TV-vliegtuigen, bleven aanvankelijk twee toestellen beschikbaar. Verontrustend was, dat er van de 51 jachtvliegtuigen door bombardementen, beschietingen en luchtgevechten reeds dadelijk 33 blijvend buiten gevecht werden gesteld, terwijl bovendien alle Douglas-8A 3N toestellen (ingezet als jachttoestel- len), alsmede twee T V bommenwerpers verloren gingen. 1 Op 12 mei 1940 werd dit aantal uitgebreid tot zes. 923

NIMH | 1970 | | pagina 397