578 De Luchtdoelartillerie de VIIe en de Xe Ijl. A.tl.: het verlichten van doelen in het luchtgebied boven het complex 's-Gravenhage - Wassenaar - Delft; de 3- en de 4-XIe l.A.tlhet verlichten van doelen voor de 6e Bt.Lu.A. Bij een nadere beschouwing van kaart no. 19 vallen niet alleen de grootte van het gebied van de Lvd.Kr. op, maar ook de vele vitale objecten in de kring. Van deze worden hier slechts genoemd het regeringscentrum, het Algemeen Hoofdkwartier, het St.K.-I L.K., het zeer belangrijke havencomplex Rotterdam met de daarbij gelegen etappeninrichtingen en etappenmagazijnen, de B.P.M.-olieterreinen te Pernis, twee vliegparken (Waalhaven en Ypenburg) en een aantal grote verkeers- bruggen, daarbij inbegrepen die in de belangrijke as Rotterdam - Moerdijk. Een splitsing van de kring in twee kringen (Rotterdam en 's-Gravenhage) zou daarom zeker niet misplaatst zijn geweest. Wegens personeelsgebrek was nog niet overge gaan tot de vorming van luchtverdedigingsgroepen. Voor de Kr.G. was de bevel voering dan ook niet eenvoudig. Ongeveer de helft van de elf aanwezige middelbare luchtdoelbatterijen, t.w. vijf batterijen, stond opgesteld rond 's-Gravenhage. De overige zes batterijen waren over verschillende objecten verdeeld. In feite had dus alleen 's-Gravenhage een be scherming van enige betekenis. Er kan achteraf over worden getwist of de beschik bare middelen wel zo economisch mogelijk waren opgesteld, maar het is een feit dat ook in deze kring het aantal aanwezige batterijen en pelotons in een ongunstige verhouding stond tot het aantal te beschermen belangrijke objecten. 2 De gebeurtenissen bij het Kringcommando, de Luchtwachtgroep Rotterdam en de 6e Depot Comp. Bew. Tr. (zie het kaartje K, in de tekst) Deze drie onderdelen zullen gelijktijdig worden behandeld. Hoewel er, zoals reeds is vermeld, geen hiërarchieke verhouding bestond tussen de commandanten van deze drie onderdelen, hebben bepaalde handelingen van de één de handelingen van de beide anderen echter beïnvloed en omgekeerd. Op grond van de luchtwachtberichten alarmeerde de officier van dienst in de com mandopost van generaal Nauta Pieter omstreeks 3.30 al het personeel van de staf, zodat kort na 4.00 de commandopost volledig was bezet. Toen de landingen van de valscherm troepen bij het vliegpark Waalhaven hadden plaats gevonden en spoedig daarna geruchten de ronde deden, dat ook in de stad valschermtroepen waren neergekomen, oordeelde de C.-6e Dep.Comp.Bew.Tr. het raadzaam de bewaking van het P.T.T.-gebouw op een andere wijze te doen ge schieden. De bewakingsmaatregelen waren tot nu toe gericht geweest tegen een mo-

NIMH | 1970 | | pagina 40