Samenvatting en nabeschouwing d bij het V rij willig landstormkorps luchtwachtdienst 1 officier, 2 onderofficieren en 4 korporaals en soldaten e bij de bewakingstroepen 4 officieren, 4 onderofficieren en 50 korporaals en soldaten. Bij de rondom 's-Gravenhage, bij Waalhaven (en Rotterdam), bij de Moerdijk- bruggen en op het Eiland van Dordrecht tegen de Duitse valscherm- en lucht landingstroepen geleverde gevechten sneuvelden of overleden aan de bekomen verwondingen aan Nederlandse zijde 958 militairen, t.w. 515 rondom 's-Graven- hage, 185 in en bij Rotterdam en 258 bij de Moerdijkbruggen en op het Eiland van Dordrecht. Ongeveer 132 van het totaal behoorden tot de hiervoren onder a t/m e genoemde onderdelen. Bij Waalhaven en Rotterdam werden ongeveer 400 Nederlandse militairen krijgs gevangen gemaakt1. Omtrent het aantal gewonden zijn geen nauwkeurige cijfers bekend. Omdat de bekende totaalcijfers over geheel Nederland tussen overle denen en gewonden een verhouding aangeven van 2 3, zal hier het aantal gewonden wel plm. 1 450 zijn geweest. Onder voorbehoud mag worden aange nomen, dat er in de strijd tegen de Duitse valscherm- en luchtlandingstroepen rondom 's-Gravenhage en in het gebied Rotterdam/Moerdijk nog geen 3 000 Nederlandse militairen werden uitgeschakeld2. Daar de Duitse gegevens niet overeenstemmen met de Nederlandse gegevens, kunnen de Duitse verliezen slechts door vergelijking en afleiding worden gevonden. Zoals bekend, kwamen er in 'Raum den Haag' ongeveer 3 325 man aan val scherm- en luchtlandingstroepen op 14 verschillende plaatsen aan de grond. Telt men daarbij nog de 509 leden van de vliegtuigbemanningen, die na hun landing door welke oorzaak dan ook niet meer met hun vliegtuigen konden starten, dan komt men op een totaal van ongeveer 3 835 man. Het aantal militairen van de drie vijandelijke afdelingen te Overschie, bij Valken burg en bij de Wassenaarse Slag, dat in staat was om verder aan de strijd deel te nemen, was op 14 mei 194° no§? rond 1 100 man. Op 12 en 14 mei werden 1 200 Duitse krijgsgevangenen naar Engeland afgevoerd, terwijl er nadien nog plm. 1 Dit waren alleen de gevangenen op Waalhaven. Het aantal gevangenen op andere plaatsen was geringer, maar niet nauwkeurig bekend. 2 Het totaal blijft uiteraard een schatting. 937

NIMH | 1970 | | pagina 411