Samenvatting en nabeschouwing 400 in Nederlandse handen bleven. De Duitse verliezen aan doden, gewonden en vermisten in dit gebied bereikten - indien nog rekening wordt gehouden met de ongeveer 100 man, die zich ongedeerd verborgen hielden in het Staalduinse Bos en in en bij de Oranjedijk (zie hoofdstuk IX) - derhalve een totaal van ongeveer 1 035 man. Van Duitse zijde worden alleen voor de 22e LL.-Inf.Div. opgegeven: 123 doden, 247 gewonden en plm. 80 vermisten, derhalve een totaal van 450 man. De overige 585 man zouden dan doden, gewonden en vermisten zijn van de ingezette val schermtroepen en achtergebleven vliegtuigbemanningen, hetgeen zonder meer verworpen moet worden, omdat het totaal van de ingezette valschermtroepen en leden van vliegtuigbemanningen ver beneden de ingezette luchtlandingstroepen van de 22e LL.-Inf.Div. bleef. Zoals bekend is, hebben de Duitse verliescijfers alleen betrekking op de luchtlandingstroepen, die 'te bestemder plaatse aan de grond zijn gekomen'. Deze cijfers zijn derhalve in voor de Duitsers gunstige zin 'gekleurd'1. De Nederlandse cijfers moeten dan ook als praktisch juist worden aangenomen en daarom mag worden gesteld, dat er in 'Raum den Haag' ongeveer 2 735 Duitsers werden uitgeschakeld. Langs de as Rotterdam - Moerdijkbruggen landden - zoals bekend - ongeveer 7 240 man. Een juiste opgave van de verliezen, die deze troepen leden, is moei lijk te geven, omdat geen Nederlandse opgaven beschikbaar zijn en van Duitse zijde slechts percentages worden gegeven. Major a.D. Werner Pissin stelt, dat er in de as Rotterdam - Moerdijkbruggen 180 doden waren en ongeveer 720 gewonden. Voor de onderdelen van de 22e LL.-Inf.Div. alleen werden de volgende verliezen opgegeven: 55 gesneuvelden, 179 gewonden en 102 vermisten en krijgsgevangenen. Men moet aannemen, dat het cijfer voor de vermisten en krijgsgevangenen van de onderdelen van de 7e Fl.Div., die hier het spits moesten afbijten en het leeuwenaandeel aan ingezette man kracht leverden, een veelvoud is geweest van het voor de 22e LL.-Inf.Div. ge noemde aantal (t.w. 102). Op grond hiervan komt men tot de conclusie dat de Duitse verliezen bij Rotterdam - evenals zulks bleek bij het nagaan van de ver liescijfers voor 'Raum den Haag' belangrijk hoger zijn geweest dan het getal, dat door de Major a.D. Werner Pissin wordt genoemd. Een totaal van 1 200 uitgeschakelde Duitse militairen op dit strijdtoneel zal zeker niet te hoog zijn geschat. 1 Alleen het aantal doden bij de landingen op Ypenburg (i 200) was al hoger dan het van Duitse zijde toegegeven totaal. 2 Dit is inclusief de ongeveer 100 man bij Hoek van Holland, die zich aan de strijd hadden onttrok ken. 938

NIMH | 1970 | | pagina 412