Samenvatting en nabeschouwing uit de omgeving van 's-Gravenhage is op dekschuiten afgevoerd om elders ge repareerd te worden2. De Nederlandse verliezen aan vliegtuigen op een totaal van 139 gevechtsgerede vliegtuigen3 waren drieërlei, nl. a 34 vliegtuigen gingen op de grond verloren als gevolg van de vijandelijke bom bardementen en beschietingen vanuit de lucht, t.w. 2 Fokker-T V middelbare bommenwerpers; IQ Fokker-G IA ('Mercury') tweemotorige jagers; 5 Fokker-D XXI éénmotorige jagers; 9 Fokker-C V verkenners/lichte bommenwerpers; 2 Douglas-8A 3N vliegtuigen en 4 Koolhoven-FK 51 lichte verkenners. b 43 vliegtuigen gingen verloren tijdens of ten gevolge van de gevechtshande lingen, t.w. 5 Fokker-T V middelbare bommenwerpers; 2 Fokker-C X strategische verkenners/lichte bommenwerpers; 9 Fokker-G IA ('Mercury') tweemotorige jagers; 11 Fokker-D XXI éénmotorige jagers; 8 Fokker-G V verkenners/lichte bommenwerpers en 8 Douglas-8A 3N vliegtuigen. c 17 vliegtuigen, die op andere wijze buiten gevecht werden gesteld (slijtage, ongelukkige landing, door eigen LuA. neergeschoten e.d.), t.w. 2 Fokker-T V middelbare bommenwerpers; 1 Fokker-G X strategische verkenner/lichte bommenwerper; i Fokker-G IA ('Mercury') tweemotorige jager; 1 Fokker-G IB ('Wasp') tweemotorige jager; in enkele districten niet werd geteld, dan wel dat men toen de Duitse bezetting een feit was gewor den - niet openlijk meer heeft durven tellen. De samensteller van dit boek is daarentegen van mening en de thans beschikbare gegevens bevesti gen deze mening, dat er nimmer 525 geteld hadden kunnen worden. Zekerheid bestaat slechts t.a.v. een aantal van 328, die van 10 100% waren beschadigd. Met de thans beschikbare gegevens en nader verkregen kennis zijn de dubbeltellingen in de vaak on volledige rapporten, enz, die S.H. Hoogterp destijds ter beschikking stonden, duidelijk aan te tonen. De schrijver van De strijd om ons luchtruim' treft dan ook geen enkele blaam m.b.t. zijn te hoge uit komsten. 2 Sommige rapporten spreken van 'een kleine honderd stuks'. 3 Aan de oorspronkelijke 125 gevechtsgerede vliegtuigen werden later nog 14 toegevoegd, t.w.: één Fokker-G 1A ('Mercury')3 Fokker-G IB ('Wasp')6 Fokker-D XVII en 4 Fokker-G V vliegtuigen. 941

NIMH | 1970 | | pagina 415