Samenvatting en nabeschouwing Ondanks deze en andere meevallers is de Luftwaffe de zeer aanmerkelijke ver liezen aan transportvliegtuigen, die zij leed tijdens de luchtoperatie tegen Neder land, de gehele verdere oorlog niet meer te boven gekomen. Zulks blijkt o.m. uit een verklaring van generaal Kesselring, afgelegd omstreeks 1956, terwijl zijn chef staf, generaal W. Speidel, zich als volgt uitdrukt 'Der Verlust an Lufttransportraum aber wirkte sich noch Jahre hin- durch aus'1 Dat de Duitse verliezen inderdaad onevenredig hoog waren, moge blijken uit de volgende cijfers en percentages. Op 10 mei 1940 had de Luftwaffe in het westen de beschikking over 3 824 ge- vechtsgerede vliegtuigen in eerste lijn. De verliezen aan vliegtuigen2 boven Denemarken, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk en tegen de R.A.F. (boven het Europese vasteland) in de periode 9 april 1940 (Operatie 'Weserübung') tot 1 juli van dat jaar bedroegen aan Duitse zijde 2 694 vliegtuigen. De hierbij inbegrepen verliezen aan transportvliegtuigen waren - in diezelfde periode - 242 vliegtuigen. Het verlies aan dit type bedroeg alleen boven Nederland al 220 toestellen, d.w.z. in vijf dagen ruim gi% van het totale Duitse verlies aan Junkers-Ju 52 aan de westelijke fronten over de gehele periode van bijna drie maanden3. Dat aantal van 220 betekent bovendien ruim 57% van het totale aantal op 10 mei 1940 tegen Nederland ingezette transport vliegtuigen (430) De totale Duitse vliegtuigverliezen in Nederland waren 328 vliegtuigen, d.w.z. in tien dagen ruim 12% van het in bijna drie maanden gezamenlijk door de lucht verdedigingsorganen van Denemarken, Noorwegen, Nederland, België en Frank rijk èn door de luchtstrijdkrachten van het Verenigd Koninkrijk aan de Luft waffe toegebrachte verlies van 2 694 vliegtuigen4. De Nederlandse luchtverdedigingsorganen hebben de volgende aantallen Duitse vliegtuigen als tegenstanders bestreden 1 Laatste zin van hoofdstuk IV van deel III (Band 1) van de Studie 'Der Westfeldzug 1939/1940' door General der Flieger a.D. W. Speidel. 2 Alle getallen zijn ontleend aan de officiële cijfers van de 6. Abteilung des Kommando der Luftwaf fe (Generalquartiermeister) 3 Niet vergeten moet worden dat alleen in Nederland een massale inzet van transportvliegtuigen plaats vond. 4 Deze 12 door de luchtverdediging van het kleine Nederland in slechts 1 o dagen logenstraft de bewering: 'de Nederlandse luchtverdediging in mei 1940 is te verwaarlozen' (Zie 'Standaard Ge schiedenis van de Tweede Wereldoorlog', Uitgave Antwerpen - Utrecht). 944

NIMH | 1970 | | pagina 418