De Luchtdoelartillerie mentscommandant. Kapitein Gasteleyn gaf de manschappen opdracht om voorbij gangers te controleren en geweervuur af te geven op overkomende vliegtuigen. Generaal Nauta Pieter maakte 's middags een einde aan dit vuren. Op last van de C.-Dep.Lsk. had de C.-2e Luchtvaartcompagnie in de morgen van io mei een luitenant met 40 a 50 man voor bewakingsdoeleinden naar het stadhuis gestuurd. De commandant van dit detachement had echter geen bemoeienis met het in het stadhuis gevestigde groepsbureau, waardoor de komende gebeurtenissen min of meer aan dit detachement voorbij zouden gaan. De berichten over de vijand, die generaal Nauta Pieter ontving van verschillende van zijn ondercommandanten ten zuiden van de Nieuwe Maas, overtuigden hem reeds spoedig van de driestheid van het optreden der Duitsers. Omdat geen van zijn batterijen, pelotons of secties zoeklichten door (aangewezen) infanteriedeta- chementen werd beschermd en het personeel slechts over een geringe voorraad ge weer-(karabijn) munitie beschikte, vreesde hij dat zijn onderdelen zich bij een aan val spoedig zouden moeten overgeven. In de loop van de morgen vielen alle telefonische verbindingen met de onderdelen ten zuiden van de Maas uit, behalve met de 6e Bt.Lu.A. en de beide secties zoek lichten, die bij deze batterij waren opgesteld. De munitieaanvulling bij de batterijen en pelotons stagneerde reeds in de loop van de morgen, omdat in het gebied van de kring geen reserve-munitie was opgelegd en de rechtstreekse aanvulling uit de magazijnen te Halfweg werd bemoeilijkt door de onveiligheid van het gebied rond Wassenaar. In de namiddag was er t.b.v. de troe pen van het I L.K., die rondom 's-Gravenhage de strijd hadden aangebonden met de aldaar gelande vijand, echter een munitiespoortrein opgestoomd naar het sta tion Den Haag-H.S., waarna dit station dienst deed als aanvullingsplaats voor mu nitie. De C.-Lvd. zorgde ervoor, dat de batterijen van 7.5 tl. rond Den Haag hun munitie uit deze trein konden aanvullen. De trein bevatte echter geen munitie voor de kanonnen van 2 en 4 tl. Met het oog hierop, werden door de C.-Lvd. inde loop van de dag verschillende maatregelen getroffen, o.m. onderlinge aanvulling uit nog niet verbruikte voorraden van onderdelen, die in rustiger sectoren stonden op gesteld. Later werd aanvulling verkregen uit de munitiemagazijnen nabij Amster dam (Halfweg en IJpolder). De Kr.G. detacheerde een van zijn officieren als verbindingsofficier bij de Kant.C., teneinde op de hoogte te blijven van de toestand in het kantonnement. De burelen van de Groeps-G. in het stadhuis waren 's avonds herschapen in een complete vesting, terwijl het bewakingsdetachement in een voortdurende staat van alarm werd gehouden, zodat het personeel weinig of geen rust kreeg. De maatregelen die door de beide bewakingsdetachementen waren getroffen voor 581

NIMH | 1970 | | pagina 43