587 De Luchtdoelartillerie Toen luitenant De Keyzer op het H.L.B. terugkwam, was de technische dienst van de P.T.T. reeds met herstellen begonnen. Dit personeel ging zo voortvarend te werk, dat omstreeks 14.00 de verschillende centraalposten waren hersteld, zodat de verbindingen en doorverbindingen weer tot stand konden worden gebracht. De lui tenant liet in de loop van de morgen verschillende leden van het gevluchte perso neel van huis halen om de weer herstelde verbindingen te verzorgen. Hierbij bleek, dat een deel van het personeel - op aanwijzing van de officieren, die in de afgelo pen nacht dienst hadden gedaan op het H.L.B. - zijn uniform had verbrand of ver stopt. De C.-V.L.K.Lwd. onthief de Groeps-C. en zijn opvolger, alsmede de twee officie ren, die in de nacht van 11 op 12 mei dienst hadden gedaan op het H.L.B., uit hun functie en benoemde reserve kapitein M. van Dongen van de groepsstaf tot nieuwe Groeps-C. Generaal Nauta Pieter en zijn staf waren intussen omstreeks 4.00 in 's-Gravenhage aangekomen en hadden een commandopost ingericht in een bankgebouw aan de Kneuterdijk. De G.-Lvd., die vroeg in de morgen over deze verplaatsing hoorde, kon zich hiermee niet verenigen. Na overleg met de O.L.Z., die van hetzelfde gevoelen was, deelde de C.-Lvd. dit de Kr.C. in de namiddag mee in een persoonlijk onderhoud en droeg hem op om in de komende nacht zijn oude commandopost te Rotterdam weer te betrekken. En zo vertrokken de Kr.C. en zijn staf in de nacht van 12 op 13 mei weer naar Rotterdam. De nieuwe Groeps-C., die intussen de order had uitgevaardigd dat het personeel van een afkomende dienstploeg niet meer naar huis mocht gaan, diende in verband daarmee te zorgen voor legeringen voeding van dit personeel in het P.T.T.-gebouw. Een van de kelders van het gebouw werd bestemd voor legering, maar toen de Kr. C. en zijn staf terugkeerden, moest deze kelder weer worden ontruimd ten behoeve van het Kringcommando. Voor het personeel van het V.L.K.Lwd. werd toen ruimte gevonden op de parterre. Gedurende de nacht van 13 op 14 mei bereikten de Groeps-C. berichten dat Rot terdam geleidelijk door de vijand werd omsingeld, zodat spoedig een aanval op de stad kon worden verwacht. Na overleg met zijn officieren, achtte hij het daarom raadzaam om niet meer personeel in het P.T.T.-gebouw te laten verblijven dan strikt nodig was voor de dienstvervulling op het H.L.B. Hij verzamelde daarop al het personeel en vroeg vrijwilligers voor de komende dienstploeg. Deze meldden zich in ruime mate. Voor het vervoer van het overbodige personeel naar hun wo ningen, bestelde de Groeps-G. drie autobussen bij een tramwegmaatschappij. Opnieuw raakte het personeel bijna in paniek, toen het gerucht ging dat de vijand

NIMH | 1970 | | pagina 49